
З моменту введення в дію нового Кримінально-процесуального кодексу середньомісячне надходження матеріалів кримінального провадження на одного слідчого суддю по Черкаській області зросло у середньому до 20,92 матеріали. Але по Черкасах цей показник значно вищий, в обласному центрі на одного суддю припадає 66,86 матеріалів. У Державній судовій адміністрації України вже запланували збільшити кількість суддів. За штатом у судах області має бути 146 суддів, але їх наразі 139. Передбачається взяти на роботу 7 суддів.
Значне навантаження на слідчих суддів Черкас у обласній прокуратурі пояснюють, введенням в дію норми КПК України, яка передбачає, що матеріали кримінального провадження розглядаються за місцем досудового провадження. Нагадаємо, інститут слідчого судді з’явився у зв’язку із набранням чинності нового КПК.
– Це зумовлено тим, що у Черкасах знаходяться всі слідчі підрозділи СБУ, Податкової міліції, обласної прокуратури, слідче управління УМВС тощо. От уявіть, лише в слідчому управлінні УМВС Черкаської області працює кілька десятків слідчих, у яких у провадженні перебуває значна кількість справ і всі вони звертаються з різними клопотаннями до слідчого судді. Тільки з Податкової міліції до суду надходить щотижня близько 60-70 різноманітних клопотань щодо тимчасового доступу до речей та документів, арешту майна, грошових стягнень і так далі, – зазначає начальник відділу прокуратури Черкаської області Олег Троян.
Про це він сказав під час круглого столу «Роль суду у виконанні положень нового КПК України», який провела Черкаська міська молодіжна громадська організація «Демократичні перетворення України» в рамках проекту «Підвищення обізнаності населення щодо норм нового КПК України та перших результатів їх застосування на Черкащині».
Правозахисники сподіваються, що запровадження інституту слідчого судді сприятиме дійсно об’єктивному розслідуванню.
– Слідчі міліції і прокуратура представляють одну сторону і раніше у цьому часто був перекос у бік обвинувачення. Зараз до слідства долучили слідчого суддю, на якого покладено основні обов’язки контролю за дотриманням правоохоронними органами прав і свобод людини. Усі слідчі дії, які пов’язані з обмеженням прав і свобод особи, мають бути проведені лише за рішенням слідчого судді. Учасники судового процесу також матимуть право оскаржити дії слідчих органів у слідчого судді. Будемо сподіватись, що він, як представник незалежної судової гілки, буде ефективним запобіжним засобом від порушень, – зазначив керівник аналітичного відділу Черкаського осередку Громадянської мережі «ОПОРА» Сергій Варич.
У свою чергу в обласній прокуратурі зазначають, що відповідальність за законність проведення розслідування несе прокурор – процесуальний керівник досудового розслідування.
– Новий КПК спонукає прокурора у питаннях захисту прав громадян діяти, так би мовити, на випередження, самому виявляти порушення і на них реагувати. Зараз у випадку суттєвих порушень для прокурора може бути застосована не тільки дисциплінарна відповідальність, а й цивільно-правова. Прокурор повинен самостійно відреагувати на порушення в ході слідства, але інститут слідчого судді – це додаткова гарантія захисту, – переконаний начальник відділу прокуратури Черкаської області Олег Троян.
Для довідки: штатна чисельність суддів у 23 місцевих судах Черкаської області становить 146 суддів. У судах фактично працювало 139 суддів, тобто станом на 31.12.2012 року вакантними залишалися 7 посад суддів.
Будьте чемні