Найбільше порушень Комітет виборців України зафіксував під час передвиборчої кампанії, у той же час як день голосування був відносно тихим. Усього в області було зафіксовано 401 порушення виборчого законодавства.
Про це журналістам повідомив заступник голови Черкаської обласної організації Комітету виборців України Юрій Сас.
– Це перша виборча кампанія у якій ми застосували найновітніші технології. Запустили працювати спеціальний сайт з технологію мапінгу (ред. інтерактивна мапа виборчих округів Черкащини, яка дає можливість наносити на неї порушення виборчого законодавства). У нас була єдина регіональна спроба здійснити мапінг. На нашій мапі було зафіксовано більше порушень, ніж на всеукраїнських, що свідчить про те, що ми нормально працювали і розкрутили цей механізм. Ми запустили декілька паралельних ліній надходження інформації. Було створено групу в соціальній мережі Facebook, працювала гаряча лінія, довготермінові спостерігачі та мобільні волонтери, – розповів заступник голови Черкаської обласної організації Комітету виборців України Юрій Сас.
Вибори 2012 року можна розділити на 3 етапи. Першим стала передвиборча кампанія, яка характеризувалася наявністю великої кількості порушень, «чорного піару» та підкупів тощо.
Другим етапом є день голосування (пройшов більш-менш спокійно). Основною загрозою цього дня стала організація роботи окружних виборчих комісій та ротації членів ДВК. Було зафіксовано голосування невиправдано великої кількості виборців на дому, підвезення виборців до виборчих дільниць, окремі випадки агітації у день голосування, поява в комісіях та навколо них невстановлених осіб із сумнівними посвідченнями журналістів тощо. Третім, найскладнішим етапом став підрахунок голосів.
В округах № 194, 197, 199, 200 спостерігачами було встановлено факти фальсифікації підсумкових протоколів. Рекордсменом за кількістю порушень (74) став 200 виборчий округ. На 2 місці – ВО 199 (69 порушень), третє місце посів ВО 195 (65 порушень).
– Наразі велику стурбованість викликає ситуація в округах № 194 та 197. Наші гарячі точки. У першому ВО за рішенням суду необхідно здійснити перерахунок більше ніж по 40 дільничних комісіях. Підстави цього, на нашу думку є несуттєвими. Ми будемо спостерігати за процесом перерахунку. У 197 окрузі підрахунки взагалі не ведуться, комісії немає. Очевидною є необхідність втручання ЦВК у процес встановлення результатів виборів, – заявив Юрій Сас.
Основна маса порушень здійснювалась в рамках виборчих кампаній в одномандатних округах. Основними видами порушень стали: непрямий і прямий підкуп виборців, порушення правил агітації в ЗМІ, перешкоджання в здійсненні агітації, поширення завідомо неправдивої інформації (так званий «чорний піар», порушення правил фінансування виборчих кампаній, тиск на виборців як із застосуванням адміністративного ресурсу, так і без нього.
За словами Юрія Саса, основними порушниками під час виборів були кандидати в одномандатних округах. Партійний компонент виборів пройшов набагато краще.
Пізніше, під час прямого ефіру на ОДТРК «Рось» заступник голови облорганізації КВУ заявив, що вважає «мажоритарку» на цих виборах найбільшою проблемою, оскільки із її поверненням знову з’явився «чорний піар» і масові розмови про підкуп виборців.
Ольга КОМПАНІЄЦЬ
Будьте чемні