
Процес повторних виборів народних депутатів у двох проблемних округах на Черкащині мав кардинальні відмінності. Спокійна виборча кампанія, не напружений день голосування стали наслідком закономірного результату – перемоги опозиціонера Леоніда Даценка на в/о 197. Натомість абсолютно протилежною була ситуація на в/о 194: напружена виборча кампанія та ще напруженіший день голосування, велика кількість порушень та використання брудних виборчих технологій, що безумовно вплинуло на результат волевиявлення людей.
Такі висновки зробила Черкаська обласна організація Комітету виборців України за підсумками спостереження за проведенням повторних виборів 15 грудня.
– У 197 в/о виборча кампанія пройшла спокійно, не напружено, із дотриманням норм законодавства. Ті порушення, які були і впродовж кампанії, і в день голосування не вплинули на результат голосування. Ми отримали спокійну виборчу кампанію із закономірним результатом. Якби усі вибори були б такими, нашій організації не було б що робити. Кардинально протилежною ситуація була на 194 в/о. Виборча кампанія була дуже напруженою, зафіксоване масове використання чорного піару, велика кількість порушень. Як наслідок – напружений день голосування. Тож, хоча ДВК та ОВК все порахували (з технічної сторони все було зроблено правильно) і немає підстав юридично не визнавати вибори недійсними, з іншого боку, уся ситуація, яка була і до початку голосування, і в день голосування, спотворила результат виборів. Той результат, який ми маємо, є наслідком порушень, які були в цій кампанії , – заявив голова обласної організації КВУ Максим Михлик.
За словами юриста Алли Юрковської, у порівнянні з минулим роком цьогоріч кількість порушень законодавста збільшилася. На виборах у 2013 році було зафіксовано 160 порушень, тоді як у 2012 році – 128. Лідером став 194 в/о, 80% порушень зафіксовано саме на ньому.
– Якщо на виборах у 2012 році на цьому окрузі було зафіксовано 64 порушення, то цьогоріч ця цифра збільшилася до 123 (майже вдвічі). Натомість на 197 в/о простежилася інша тенденція. Кількість порушень скоротилася також майже вдвічі, – зауважила юрист.
Найбільш серйозним порушенням чинного законодавства став підкуп виборців, яким було охоплено десятки тисяч громадян. Опозиція прямо звинуватила кандидата Поплавського в застосуванні цієї технології. Інформація КВУ, «ОПОРИ», ЗМІ та звичайних черкащан це підтверджувала. Як твердять у КВУ, в системі підкупу не останню роль відіграли органи самоорганізації населення. Організаторами і виконавцями злочинів часто ставали старші будинків. А правоохоронці та прокуратура попри звернення кандидатів, нардепів та громадських організацій виявляли бездіяльність.
Тлом процесу підкупу стала кампанія кандидатів по взаємній дискредитації. «Чорний піар» поруч із підкупом став ще однією «візитівкою» виборів у Черкасах. Було зафіксовано факти поширення компрометуючої інформації проти обох кандидатів, як проти Миколи Булатецького, так і проти Михайла Поплавського.
– Повторні вибори нардепів у в/о 197 пройшли здебільшого у відповідності до норм виборчого законодавства, а виявленні порушення не вплинули на результат виборів. Повторні вибори у в/о №194 відбулися в умовах, які не відповідають принципам і стандартам демократичних виборів. ЦВК має юридичні підстави встановити результати виборів у в/о № 194, проте вони були спотворені застосуванням підкупу виборців під час передвиборчої кампанії і порушенням в день голосування, – повідомив заступник голови Комітету виборців України у Черкаській області Юрій Сас.
Будьте чемні