
Як довго у Черкасах функціонуватиме Самооборона, які нині функції на себе бере та яке майбутнє чекає на представників організації? Всю правду про черкаську Самооборону порталу “Про все” розповів її керівник Геннадій Шевченко.
– Коли і з якою метою в Черкасах було утворено Самооборону?
– Черкаська Самооборона утворилася під час революційних подій. Фактично – після невдалого штурму Черкаської облдержадміністрації 23 січня. До її складу увійшли досить активні громадяни, мешканці Черкаської області. Одні були на Майдані, інші – не були, але все це люди з підвищенним почуттям справедливості. Спочатку наше завдання полягало у забезпеченні громадського порядку на мирних зібраннях: щоб не було провокацій тітушок, бійок. Тоді до складу Самооборони входило близько 32 осіб. Зараз по області вже більше 1000 “самооборонців”. Структурні підрозділи є і в районах. Можливо, поки що вони працюють не так, як би нам хотілося. А от у Черкасах нам вдалося налагодити роботу.
– Яким чином черкащани долучалися до Самооборони та чи поповнюються ваші ряди зараз?
– Люди й досі підходять. Вони бачать, що ми робимо добрі справи в інтересах громади, тому самостійно приходять і виявляють бажання бути активістами. А для того, щоб люди ні з ким нас не плутали, “самооборонці” отримали вже 100 посвідчень. Передусім це ті “самооборонці”, які виїжджають на патрулювання і беруть найактивнішу участь у діяльності формування.
– Нині Самооборона – це? І яка її сьогоднішня функція?
– Самооборона – це воєнізоване формування. У нас навіть не було часу по телебаченню пояснити, що ми робимо, бо ми фактично в режимі он-лайн вдень і вночі працювали. Ми не могли собі дозволити зупинитися навіть на день і зайнятися реєстрацією. Наше головне завдання – відходити від того, що ми зробили. Ми утримали ситуацію, допомогли уникнути на Черкащині усіляких катаклізмів та безладу. У нас немає того, що було на Київщині та в інших областях: розбою, пограбувань. Тому на сьогодні наше завдання – легітимно і спокійно передати відповідальність у руки тим, хто відповідно до Конституції, має забезпечувати порядок. А це – міліція та прокуратура. Ми працюємо на відновлення довіри до них, оскільки ще раз повторюю, що Самооборона – це тимчасове воєнізоване формування, яке зібралося для вирішення конкретних питань. Та поки міліція не відновить до себе довіру, не почне працювати, ми мусимо існувати. Нині працюємо по затриманню злочинців, змушуємо міліцію виконувати свої функції. Також взаємодіємо з водною міліцією, з екопрокуратурою щодо заборони вилову риби у нерест. Продовжуватимемо здійснювати контроль над владою. Й серед завдань – не допустити помилки, яка була у 2005 році, коли обрали владу і довірили їй усе. Ні! Тепер ми будемо стежити, щоб усе було в інтересах громадян та територіальної громади.
– Чи було зафіксовано випадки псевдосамооборонців? Коли люди, не маючи насправді ніякого відношення до черкаської Самооборони, представлялися її активістами?
– Протягом двох місяців нами було зафіксовано три таких випадки. Наприклад, була ситуація, коли люди у нетверезому стані їхали на весілля і почепили на машину наліпку Самооборони, щоб їх дорогою не чіпали. Ми домовилися з міліцією і прокуратурою, що, якщо особи порушують закон і представляються “самооборонцями”, навіть за наявністю посвідчення, їх необхідно затримувати, а вже потім розбиратися. Додам, що щоденно представники Самооборони проходять інструктаж, адже у будь-якій ситуації вони повинні діяти лише відповідно до закону.
– Наразі формування функціонує за рахунок пожертов громадян?
– Фактично, так. Також за допомогою бізнесових структур, які зацікавлені у спокої. Але ми не ходимо, не просимо у них гроші, не вимагаємо нічого. Ті, хто бажає допомогти і бачить нашу роботу, можуть прийти і підтримати. Для цього у нас біля офісу постійно стоїть скринька. Витрати йдуть на елементарні речі: чай, каву, хліб. Нам потрібно годувати оперативні групи, які чергують вночі. Цілодобово працює офіс, цілодобово там перебувають люди. Зрозумійте, ми працюємо не для себе, а для громади.
– Як Самооборона ставиться до призначення на посаду голови облдержадміністрації Юрія Ткаченка?
– Коли було призначення голови ОДА Юрія Ткаченка, він проходив співбесіду з нами. Нам сподобалась ця людина. Ми поки задоволені тим, як він веде справи. Усі призначення у нього прозорі. Представники територіальних громад районів можуть і впливають на ці призначення. Мені важко сказати, коли були такі часи, коли жашківчани, наприклад, могли обирати собі голову райдержадміністрації. Також у голови ОДА є бажання запровадити як експеримент проект муніципальної міліції в Черкасах. Це непогана річ, тим паче, так працює увесь світ, чому б і нам так не робити. Структура МВС, яка підкоряється Києву і виконує забаганки тамтешніх очільників, не завжди підходить до місцевості. Тому виникають різні негаразди. Муніципальна міліція позбавлена цього, оскільки вона існує на гроші громади і виконує її завдання. Наразі вивчаємо документи.
– Чи маєте ви якийсь вплив на Правий сектор, оскільки є люди, які жаліються на випадки не зовсім правової поведінки з боку представників цієї партії.
– Я знаю трьох керівників черкаського Правого сектору. Це абсолютно нормальні та адекватні хлопці. Ми з ними співпрацюємо ще від початку утворення Правого сектору та Самооборони. Та Правий сектор, який діє зараз, це не зовсім той Правий сектор, який був під час подій на Грушевського. Тоді була шалена молодь, ультраси, які кидали пляшки, петарди і ракети. З цього пішов Правий сектор. Вони мешкали у Будинку профспілок і виходили лише для того, щоб покидати. Вони зробили величезну справу на користь громадянського суспільства і України. Там була молодь від 13 до 16 років, це були діти. Зараз у нас нормальні стосунки з місцевим Правим сектором, немає ніяких проблем. Але інколи під представників цієї організації “підтасовуються” інші люди.
– Як трапилося, що керувати самобороною у Черкасах доручили Вам? Розкажіть про себе?
– Я займався громадською діяльністю 10 років. Зараз мені 47 років, розлучений, майже все життя прожив у Києві. Брав найактивнішу участь у помаранчевих подіях. Спочатку відповідав за охорону сцени, а потім очолив організацію, яка народилася на Майдані. Пізніше переїхав до Черкас. Я був відомий активіст, тому проти мене навіть порушували кримінальну справу, приписуючи мені тероризм. Більше того – знайшлася людина, яка дала покази, що начебто бачила мене під час вибухів у Дніпропетровську. Мене викликали в СБУ, показали документ. Я зрозумів це як натяк, мовляв, приїхав, то сиди тут тихо, бо одразу тобі 15 років можна дати. Я тут і сидів. Але вже коли почалися революційні події в Києві, я зрозумів, що втрачати нічого і поїхав туди до своїх товаришів. У нас у столиці був черкаський загін, але коли відбувся перший штурм ОДА, то ми вирішили повертатися в Черкаси і допомагати тут. Коли ми приїхали у місто, фактично з цього і почалася Самооборона.
Ця людина – самозванець. Хто він такий?
В самообороні ніхто про нього не знає.
Звідки взялося це інтерв’ю?