
Для чого створювалася «Громадська рада Черкас»? Які проблеми цікавлять людей? Які плани на найближче майбутнє? Як ми будемо контролювати владу?
22 жовтня, у вівторок, відбулося логічне завершення наших ініціатив щодо громадських слухань. Ми «пройшли» 6 мікрорайонів (ще в двох створені ініціативні групи), було порушено сотні питань. Десятки із них вдалося вирішити протягом нетривалого часу. Ще більшу кількість питань – ми окреслили для вирішення. Однак є питання, які не в змозі вирішити ні ми, ні влада. І пов’язано це з тим, що пріоритети розподілу бюджетів, м’яко кажучи, помилкові.
Що стосується «Громадської ради», то вже 5 листопада ми плануємо провести засідання Правління, на якому будемо вирішувати організаційні питання, визначимо відповідальних людей із кожного напряму, складемо план дій. Таких напрямів у нас декілька: інфраструктура, ЖКГ, освіта, якість медицини, транспортна реформа, соціальний захист і допомога пенсіонерам, спорт та здоровий спосіб життя. Всі ці питання у нас будуть курувати люди, які вже мають досвід роботи в цих сферах.
Нагадаю, що до нас вже приєдналось більше сотні людей із різних організацій, комітетів мікрорайонів, понад 20 громадських організацій, профспілок. Усіх їх об’єднує той факт, що без урахування думки громадян розподіляється бюджет міста, який складається з наших із вами податків. Набридло дивитися, як виділяються гроші тільки для тих шкіл, де навчаються діти депутатів і місцевої еліти, у той час як всі інші повинні радіти кільком тисячам гривень на рік. Ми втомилися від депутатських «прожектів», зокрема колеса огляду за 3 мільйони гривень. Або, наприклад, постійної бюджетної діри для світлофорів. Зовсім недавно дерпутати проголосували за виділення ще 11 млн. гривень на придбання нових світлофорів. Ну скільки ж можна! А в цей час через брак грошей закривається інгаляторний кабінет у дитячій поліклініці. Ціна питання – 10 тисяч гривень. У ЗМІ нещодавно писали про те, що на утримання апарату виконкому Черкас у цьому році витратили 30,5 мільйона гривень. Це більше, ніж на житлово-комунальне господарство, фізкультуру і спорт разом узяті!
Про подібні перекоси в системі розподілу міських фінансів ми будемо говорити вже найближчим часом на бюджетних слуханнях. Також ми збираємося визначити пріоритети для бюджету на наступний рік. У 2014 році бюджет розвитку Черкас очікується в рази меншим, порівняно з двома попередніми роками. Тому дуже важливо визначити головні цілі міста – як їх бачать прості люди, що їх турбує найбільше, де є найбільші проблеми. Дуже сподіваюся, що на ці слухання прийдуть представники міськради та Департаменту фінансової політики виконкому. Упевнений, що разом ми зможемо знайти компроміси і ефективні рішення з усіх проблемних питань.
Є у «Громадської ради Черкас» і більш довгострокові плани (це для тих, хто називає нас «передвиборчим проектом»). Уже після Нового року ми готуємо громадські слухання з питань проведення транспортної реформи. Це нині, напевно, одне з найболючіших питань у місті. Не секрет, що після нещодавніх змін доїхати в центр міста стало проблемою. Особливо у вихідний день. Якщо по буднях у місті працюють 45 тролейбусів, то по вихідних – всього 8. Більшість тролейбусів потребують ремонту. Навесні були випадки удару струмом. Пересування цим видом транспорту стає попросту небезпечним.
Ще більше погіршує транспортну ситуацію в Черкасах той факт, що більшість комерційно вигідних маршрутів у нас віддано приватним перевізникам. Тобто, грошей на ремонт і купівлю нових тролейбусів бюджет просто не отримує – немає звідки. Замість цього доходи йдуть до кишень тих, хто зумів домовитися з виконкомом. Ми вважаємо, що прибуткові маршрути необхідно перерозподілити на користь міських тролейбусів. Це – найпростіший і очевидний спосіб поліпшити становище міського транспорту.
Не менш важливою проблемою залишається якість доріг. Також ми хочемо ініціювати питання про те, щоб прописувати гарантії для пільговиків – пенсіонерів, інвалідів та школярів – у договорах при отриманні маршруту приватними перевізником. У наших планах – створення єдиного диспетчерського центру, а також об’єднаного комунального підприємства перевізників.
Так що проблем вистачає. Сподіваємося, що діалог між «Громадською радою» і міською владою допоможе їх вирішити. Ми запрошуємо всіх, хто готовий працювати для міста, приєднатися до наших ініціатив. Про час і місце проведення наших слухань ми будемо повідомляти заздалегідь. Учасники «Громадської ради Черкас» впевнені, що влада буде ефективною тільки тоді, коли її будуть контролювати. Чим більше жителів це усвідомить, тим швидше ми отримаємо позитивний результат.
І останнє. Для тих, хто сумнівається в довгостроковості цілей і завдань. Як відомо, під лежачий камінь вода не тече. На прикладі громадських слухань ми показали, як можна робити роботу чиновників ефективною. У нас є історія успіхів. Хтось скаже, що не справа громадської ради встановлювати каналізаційні люки, дорожні знаки, відновлювати розмітку, ремонтувати світлофори, асфальтувати прибудинкову територію, організовувати суботники і встановлювати дитячі та спортивні майданчики. Можливо вони й праві. Але чомусь без нас ці проблеми не вирішували десятиліттями. А зараз прийшов час змінювати ситуацію не в окремих дворах і районах, а в масштабах усього міста. І я готовий вислухати скільки завгодно звинувачень у тому, що ми підміняємо собою СУБи, депутатів, формальні якісь органи. Я буду радий, якщо нашою активністю буде замінено хоч один люк, убезпечено хоч одну дитину від небезпеки отримання травм, зупинено хоч одного депутата від корупційних дій.
Іван Сухарьков, Член Правління Громадської ради Черкас, Голова ГО «Інститут реформ міста»
Роботу міської ради потрібно направити в нормальне людське русло.