
Цієї неділі християни відзначатимуть останнє свято різдвяно–новорічного циклу – Хрещення Господнє. У ніч з 18 на 19 січня традиційно до води потягнуться ті, хто хоче бути при здоров’ї. Вважається, що на Водохреще цілий день вода з цілющими властивостями, які вона потім зберігає впродовж року.
Шанувальників занурення в крижану купіль у Черкасах дедалі більшає. Одні вірять, що наберуться здоров’я та сили, другі – перевіряють себе на мужність та змивають гріхи, треті – йдуть купатися за компанію. Сайт «Про все» дізнавався, хто й чому стрибатиме в ополонку цьогоріч.
Серед сміливців завжди багато моржів. Серед них і черкаська журналістка видання «Акцент» Тетяна Балякіна. Вперше в освячену воду вона зайшла 2005 року. Жінка переконана – вода лікує!

– Пам’ятаю, що найбільше я боялася не стільки купання, а як виходитиму з води, адже навколо слизько, а вага у мене тоді була не маленька. Нині я значно мініатюрніша! Не хотілося стати предметом споглядання, а душою звернутися до вищих сил. Допомогли мені тоді члени Черкаської міжнародної школи здоров’я. Її керівник взяла за руки і, посміхаючись, завела в воду. Після купання, ошаліла, я не могла вибратися з ополонки. Тіло після купання стало малинового кольору. З того часу люблю хрещенські купання і моржую. Але показухи не люблю. Тому мені комфортно на «п’ятачку» в річковому порту, бо там люди ввічливі, – розповідає вона.
Особливо любить купатися на Водохреще і відомий черкаський морж, оптиміст, плавець-екстремал, який активно займається водною гімнастикою та у будь-який мороз купається в ополонці, винахідник тренувального обладнання Анатолій Вялець.

– Гріх не скупатися у Дніпрі на Водохреще. Але до цього слід готуватися, – вважає морж. – Треба попоїсти, не вживати горілки, налаштуватися морально. Всі мої товариші, які купаються цього дня, почуваються після цього добре. Ніколи не чув про якісь негаразди. Коли я виходжу з крижаної води, відчуття такі, ніби всередині піч топиться. В ополонці за долю секунди температура тіла стрибає до 42 градусів, так вмирають бактерії. Я навіть нежить лікую холодною водою.
Депутат міської ради та очільник КП «Дирекція парків» Олександр Радуцький впевнений, що купання оздоровлюють. До ополонки ходить вже 5 років.
– Чекаю цей день для того, щоб скупатися в морозній воді. Впевнений, що така традиція допомагає мені бути здоровим протягом року до наступного січневого купання. Поки що таке відчуття мене не підводило. Рекомендую всім слідувати такій традиції, щоб отримувати заряд здорової енергетики!

Минулоріч журналістка ТРК «ВІККА» Марина Лук’яненко була першопрохідцем. До своєї першої крижаної купелі дівчина поставилася серйозно. Підготувалася, як належить, одягла зручний купальник, прийшла із ріднею. Щоправда, останні лише спостерігали за її подвигом.
– Тоді я просто вирішила, що мені це потрібне, – розповідає Марина. – Пірнала зі своєю «бойовою подругою» Юлею Фомічовою. Вона досвідченіший морж, аніж я. Відчуття були класні, такий адреналін. Цьогоріч також пірнатимемо вдвох. Хоча від компанії однодумців не відмовимося!

Заступник керівника напрямку з касової роботи Черкаського ГРУ ПриватБанку Надія Сіренко також планує купатися. Робить це щороку з друзями. До крижаної купелі й сина привчила.

– Священослужителі кажуть, що купання на Водохреще тільки тоді принесе користь, якщо воно проводиться з молитвою, коли людина вірить у зцілення та Господа. Багато ж хто робить це з метою випробувати себе. До купання варто готуватися заздалегідь, – радить жінка. – До холодної води призвичаювати організм поступово. Перш, ніж зайти у воду, розтерти тіло, руки, ноги, не пірнати, а заходити поступово. По тому – випити теплий солодкий чай. Ми купаємося щороку. Це прекрасно, дає бадьорість духу і відмінне здоров’я.
А ось популярний у Черкасах ведучий свят Михайло Коваленко до ополонки ходить виключно за компанію з другом та більше заради розваги, ніж зцілення. Каже, купається, не лише 19 січня.
– Моржую 7 років. Вперше купався 29 лютого, перед своїми іменинами, спонтанно. Коли пірнаю в крижану воду, ніби переступаю через себе. Для цього треба сила духу, це мене і приваблює, – каже він. – Оздоровчий ефект залежить від регулярності цих процедур, а разові купання – хороший засіб збадьоритися!

Не лише бадьорить, а й дарує краще самопочуття та гарний настрій хрещенське купання і головному батьківщинівцю Черкащини Анатолію Бондаренку.
– Купаюся кілька разів на місяць. До пізньої осені купаюся і на Водохреще – обов’язково вже 5 років. Відчуття чудові, їх важко передати словами. Цього року після купання планую поїхати на Майдан. Тим, хто планує купатися порада одна – не боятися!
Начальник прес-служби управління ДСНС у Черкаській області Віталій Шульга кілька років поспіль лише допомагав забезпечувати купальщиків чаєм та теплом. Цього року, зізнався, планує зануритися в крижану воду.
– У останні роки, на щастя, нашим фахівцям не доводилося нікого рятувати чи відкачувати на Водохреще. Як правило, приходять адекватні нормальні люди, багато хто з дітьми. Цього року я також планую купатися, аби випробувати свій організм. Людям же раджу: якщо не впевнені в собі – не варто експериментувати.
Не радить випробовувати свій організм без попередження й директор департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради Олег Стадник.

– Сам на Водохреща не купаюсь, хоча знаю декількох своїх друзів, які здійснюють ці експеременти над своїм організмом. З них немає нікого, хто це робить регулярно. Без тренувань – це однозначно СТРЕС для організму. Якщо тіло не готове, то банальна ранкова гімнастика відізветься накопленням недоокисленної молочної кислоти в м’язах. Лише одиниці можуть зважитися без підготовки пробігти марафонську дистанцію – це такий самий стрес, шок. Будь-який стрес запускає інші процеси в організмі, відмінні від звичайного стану. В одному випадку позитивні,а в іншому –негативні. Наприклад, неконтрольований мітоз клітин. А можна банально змерзнути в ноги й отримати ревматизм на все життя. Організм кожної дюдини неповторний і бажано цікавитися, як він живе, і лише після цього вже експериментувати над собою. Хоча, «…всякому городу нрав и права, всякий имеет свой ум голова».
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні