Вже незабаром буханець хліба може коштувати дешевше. Одна з причин цього – падіння ціни на зерно, як на світовому, так і на українському ринках. Зараз хліб печуть ще з врожаю минулого року.
Ціна на хліб була сформована з урахуванням цін, що діяли на ринку на 1 березня цього року, це – 4950 гривень за тонну пшениці 3 класу, – пояснює директор департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА Ігор Колодка . – Сьогодні тонна пшениці на елеваторі коштує максимум 3250, але ціна на хліб не знизилася на жодну копійку. Найближчим часом ми плануємо зібрати хлібопекарські підприємства й ініціювати зниження ціни на хліб.
Проте, падіння цін на пшеницю має ще й зворотній, не такий приємний як для нашої економіки, так і для споживачів, бік. Прогнозувати ще зарано, але за словами Ігоря Леонідовича ціна на пшеницю нового врожаю може становити 2500 тисячі гривень, а це, при тотальному зростанні витрат, прямі збитки для наших аграріїв. Як наслідок, зменшення площ посівів і ще більша економія під час наступної посівної, що потягне за собою відхід від дотримування необхідних технологій. Тобто, якщо цього року на полях Черкащини зріє непоганий врожай (хоча його ще потрібно зібрати, не дарма ж говорять у народі: «Не той врожай, що на полі, а той, що у коморі»), то що матимемо в році прийдешньому – невідомо.
Щоб допомогти аграріям – мав би підключитися Антимонопольний комітет, Державна інспекція України по контролю за цінами. АМКУ – не чути, інспекцію – не видно, та й вона зараз суттєво обмежена в можливостях. Єдиний шлях протистояти подібним тенденціям – гуртуватися й захищати свої права, – переконана лідер аграріїв Черкащини, депутат обласної ради Наталія Старікова. – Аграріям необхідно делегувати своїх представників до рад усіх рівнів й активно захищати свої інтереси. Аграрний сектор – один із локомотивів нашої економіки й від його стану й розвитку безпосередньо залежить, як країна житиме завтра.
Постійно їжджу по області, спілкуюсь із громадами, спілкуюсь із аграріями, аби знати, чим вони живуть, які проблеми їх турбують. Спільно з членами групи «За відродження села» намагаємося реагувати на всі суспільно-важливі питання, готуємо звернення до Черкаської обласної ради й далі, до Уряду, Президента України, Верховної Ради. Лише за останній місяць, який був досить буремним, ми підготували до десяти звернень до обласної ради стосовно питань підвищення тарифів на ЖКГ, стану доріг, можливості вступу до вузів учасників АТО, цін на молоко, підвищення мінімальної заробітної плати та пенсій, відкриття підприємств тощо. Одне з наступних звернень, що готуватимемо, стосуватиметься цін на хліб і пшеницю. У цих питаннях має бути зважена, економічно обґрунтована й спрямована на національні інтереси державна політика.
Ніка Беркут
Будьте чемні