10 листопада у Черкасах відбудеться допрем’єрний показ фільма-номінанта на премію «Оскар» режисера Олеся Саніна «Поводир».
Головні ролі в картині зіграли співачка Джамала, актори Антон Святослав Грін, Станіслав Боклан, Олександр Кобзар і американський актор Джефф Баррелл.
Вперше український фільм транслюватиметься з таким масштабом у всіх кінотеатрах країни.
Цікаво, що у фільмі використані документальні кадри в реальних декораціях. Фільм заснований на реальних подіях 30-х років. Зйомки проходили в багатьох українських містах.
Вперше в українському кіно буде застосований тіфлоперекрад – коментування візуальних елементів фільму, тобто передача словом того, що показано. Кожен незрячий зможе відвідати кінотеатр і «побачити» те, що відбувається на екрані.
У фільмі «Поводир» показана доля людей, які позбавлені бачити барви світу. Фільм про любов, вірність, підлість і зраду в кращих традиціях голлівудського кіно.
The Guide – Official Trailer (2014) from Pronto Film on Vimeo.
Офіційний сайт фільму: http://povodyr.com/ua
Офіційна Facebook-сторінка: https://www.facebook.com/theguide2013
Поводир| Факти про зйомки
- На головну роль хлопчика-поводиря пройшло кастинг понад дві тисячі дітей. За п’ять днів до зйомок актора на головну роль не було, що загрожувало зривом початку зйомок. Режисер поновив кастинг і побачив відео хлопчика з Детройта (США), який розповідав вірш “Садок вишневий коло хати”, а потім грав на фортепіано. Хлопчиком був Антон Святослав Грін (Anton Sviatoslav Greene) — як виявилося пізніше, правнук політв’язня радянських концтаборів Михайла Сороки. Йогоу країнська з американським акцентом чудово підійшла до ролі. Неочікувано, сюжет фільму тісно перекликається з історією Антонової родини, як американської так і української.
- Головну роль мав зіграти Джек Пеленс (JackPalance, http://www.imdb.com/name/nm0001588/), голівудський актор українсько гопоходження, володар Оскара і Золотого Глобусу за найкращу роль другого плану. Він міг грати українською мовою. Пеленс помер у 2006 році, на етапі розробки фільму.
- Американський актор Джеф Барел (Jeff Burrell) паралельно зі зйомками у «Поводирі» знімався у «Німфоманці» Ларса фон Трієра, тому українській і данській знімальним групам довелося координувати свої графіки.
- Для сцени затягування Пітера в поїзд був створений спеціальний вагон. Зовні він був точною копією вантажних вагонів 1930-х років, а всередині — повноцінним знімальним павільйоном. Вагон було також обладнано спеціальною системою тросів і підвісів, яка дозволила виконати фізично важкий трюк і мала убезпечити актора від потрапляння під колеса потяга.
- Своїх побратимів-кобзарів у фільмі зіграли більше 100 незрячих з усієї України та мандрівні музики київського, харківського та львівського кобзарських цехів. Наприклад, у сцені бійки між кобзарем і офіцерами НКВД грає бронзовий призер параолімпіади-2004, дзюдоїст ІгорЗасядкович (https://www.youtube.com/watch?v=s-Y3yb9DJxQ). А одного з кобзарів зіграв єдиний незрячий радіожурналіст України — Володимир Носков, ведучий Радіо Свобода з Харкова.
- Каскадери фільму разом з призером Параолімпійських ігор Ігорем Засядковичем відновили старовинну кобзарську техніку самозахисту костур, яка допомагала незрячим оборонятися від злих людей і собак.
- Ігор Засядкович був тренером виконавця головної ролі Станіслава Боклана.
- Спеціально для головної ролі у фільмі «Поводир» Станіслав Боклан під керівництвом Володимира Кушпета та Сергія Захарця навчився грати на старосвітській бандурі та співати в кобзарській традиції.
- Режисер Олесь Санін сам є кобзарем. Деякі ідеї для фільму він почерпнув, будучи поводирем сліпого співця.
- В певний період Олесь Санін заробляв на прожиття вуличним музикуванням і виробництвом музичних інструментів.
- Режисер Олесь Санін, композитор Алла Загайкевич, оператор Сергій Михальчук вже працювали разом над фільмом «Мамай» (2003). Продюсер Максим Асадчий виконував тоді роль директора картини.
- Спеціально для фільму Джамала вчилася співати джаз 1930-х років. Разом з композитором Аллою Загайкевич вони провели десятки репетицій із живим оркестром. Для зйомок використовували спеціальні раритетні мікрофони. Один режисер привіз з Лос-Анджелесу, інший з Будинку радіо в Лондоні.
використано у http://cultprostir.com.ua/
- Щоб відтворити випуск радянського кіножурналу «Кінооко», присвячений першому радянському трактору, режисер використовував раритетну кінокамеру ParvoDebrie. Такою ж камерою бувзнятий фільм Дзиги Вертова «Людина з кіноапаратом», визнаний найкращим фільмом в історії документального кіно.
- Для зйомок у фільмі, знялиз постаменту і відреставрували трактор №4, випущений у перший день роботи Харківського тракторного заводу. Оціночна вартість цієї відреставрованої машини сягає понад мільйон доларів.
використано у http://cultprostir.com.ua/
- Частину того, що неможливо було відтворити, знімальна група побудувала. Зокрема, повністю відбудували Харківський вокзал 1932-го року.
- Для зйомок епізоду, де незрячих бандуристів везуть на смерть, волонтери власним коштом реконструювали 7 кілометрів вузькоколійної дороги біля міста Гайворон (найдовша вузькоколійка Європи).
- Епізодичні ролі у фільмі виконали популярні українські поети Олександр Ірванець (зіграв стенографіста на допиті) та Сергій Жадан (у ролі поета-футуриста Михайля Семенка, страченого у 1937-му році за “участь в Українській фашистській націоналістичній терористичній організації”).
- Один з епізодів фільму переносить глядачів за лаштунки харківського театру Березіль, художнім керівником якого був пізніше розстріляний на Соловках драматург Лесь Курбас.
- У фільмі відтворена сцена підготовки вистави “Мина Мазайло” (пізніше забороненої на понад півстоліття). Художник по костюмах Гала Отенко відтворила справжні костюми до цієї вистави у стилі радянського авангарду.
- Прообразом героїні Джамали стала невідома актриса театру Березіль, увіковічена скульптором Матвієм Манізером в образі “дівчини з книгою” у композиції пам’ятника Тарасу Шевченку в Харкові.
Будьте чемні