16 жовтня в Україні стартувала виборча кампанія в 5-ти проблемних округах. Що чекати виборцям від кандидатів та їхніх штабів? Про це днями дискутували місцеві експерти. Прогнози невтішні: підкуп, популістські обіцянки, брудні технології. Так вважає більшість учасників круглого столу. Інакше за стислі строки кандидати не зможуть забезпечити собі перемогу. Як на нових, так і на «старих» кандидатів чекатиме чимало сюрпризів.
– Черкаська політика має потужний особистісний фактор, – зазначив політичний експерт Юрій Сас. – Нові кандидати не з’являться на порожньому місці. Тому треба бути дуже сміливим, щоб втиснутися в цю нову “конфігурацію”. До того ж, багато хто буде брати участь у передвиборчій кампанії заради заробляння іміджевих бонусів для своєї політичної сили напередодні виборів президента.
Основна інтрига, вважає керівник агентства стратегічних досліджень Сергій Пасічник, – провладні кандидати. Все інше доволі прогнозоване.
– Враховуючи ситуацію, враховуючи те, що партія влади й ті особи, яким цікаво отримати свого представника в парламенті, можуть вивільнити ресурси, технологів, кадрові, організаційні компоненти й залучити все це тут на окрузі для перемоги, – упевнений Сергій Пасічник.
– Єдиний інструмент, який можна застосувати за 2 місяці до виборів, щоб перемогти кандидатам від опозиції, – будувати піраміду підкупу виборців, – вважає аналітик Черкаського осередку ГМ «Опора» Сергій Варич.
На думку експертів, на руку кандидатам завжди грає фактор довірливості виборців. Мовляв, люди досі не розуміють, у чому полягає робота народного депутата. Тому «клюють» на порожні обіцянки чи разові красиві вчинки.
– Кампанія дійсно вкрай коротка, і у кандидатів немає іншого виходу, як робити гучні випади, часом абсурдні, але резонансні за своєю природою. Наприклад, стосовно до Черкас, – заяви про повернення очисних споруд “Азоту” та Черкаської ТЕЦ у комунальну власність міста, – продовжила дискусію депутат Черкаської міськради Марина Волошенко. – У розрахунок не береться, що черкащани не стануть глибоко аналізувати питання. Головне – який це викличе резонанс і відповідно електоральний відгук. Якщо вдасться домогтися революційних настроїв, то й, як-то кажуть, усе гаразд . Цікаво, ті ж самі кандидати, заради власного піару набираючи очки, не прораховують наслідки, не думають про те, що електоральне цунамі може їх змити в “унітаз історії” набагато швидше, ніж вони піднімуться на владний “Олімп”, – вважає піарниця.
Юрій Сас погоджується: “Кандидат прагне знайти пульс конфлікту, той самий гучний резонанс, тему, яка просто приверне до нього увагуЦ.
Експерт із питань PR Тетяна Бойко з «Міжнародного інституту гуманітарних технологій», називає подібні заяви ймовірних кандидатів політичним шантажем.
– Подібна технологія застосовується для банального заробляння грошей. Часто під час виборчої кампанії порушується резонансна тема щодо якогось підприємства і починається інформаційний тиск на власників бізнесу. Бізнесмени «розщедрюються», бо гроші люблять тишу, а «полум’яний борець за правду» – затихає. А іноді під прикриттям гучних політичних гасел під час виборчих кампаній відбувається банальний “переділ бізнесу”.
Будьте чемні