Протягом чотирьох днів (з 14 до 18 вересня 2015 року) директор департаменту організаційного забезпечення Лілія Маліщук, як голова первинної організації профспілки апарату Черкаської міської ради, перебувала з навчальним візитом у місті Брюссель, який відбувся в рамках співробітництва за проектом з шведською профспілкою державних службовців ST для профактивістів Профспілки працівників державних установ України.

Про це інформує прес-служба Черкаської міськради.1_576Як повідомила Лілії Маліщук, основною метою і завданням профспілки є співпраця на всіх рівнях управлінської ланки для реалізації соціально-економічних інтересів, задоволення матеріальних потреб та вимог співробітників, створення сприятливого морально-психологічного клімату в колективі.

Згадуючи зазначену робочу поїздку, Лілія Миколаївна зауважила, що серед питань, учасників делегації з України цікавило, яким чином триває соціальний діалог на європейському рівні.

– Відзначу, що головними принципами роботи профспілок Швеції є поєднання належного врядування, політичної стабільності, стійкого економічного зростання, високого рівня соціального захисту та гідного рівня добробуту суспільства, – розповіла Лілія Маліщук.

А також додала, що історичний досвід європейських країн засвідчує: громадянське суспільство без профспілкового руху неможливе.4_287 В Україні ж – навпаки – всупереч законодавчій базі, яка зобов’язує роботодавців приймати рішення лише за ініціативою первинних профспілкових організацій та трудового колективу, відбуваються дії протилежного значення.

– В європейських країнах дуже високий рівень довіри профспілкам. Фіксована заробітна плата (мінімальна) відсутня. Ця функція покладена на профспілки, які мають домовлятися про заробітну плату своїх членів. До речі, рівень заробітної плати в них значно вищий ніж в Україні і враховує соціальні потреби працюючих, – наголошує Лілія Маліщук.

За її словами, колективний договір – основний інструмент у захисті інтересів працюючих. Законодавство може бути змінено через колективний договір, а не навпаки. Існує європейська директива щодо норм праці. З 1938 року існують домовленості між роботодавцями та профспілками. Головне – створити належні умови не тільки працюючим, а й роботодавцю, тобто зрозумілі правила роботи для всіх, і тим самим створити високий рівень довіри до роботодавців та забезпечити відсутність стресової атмосфери на робочому місці. Охорона здоров’я працюючих зовсім не другорядне питання. В колективних договорах підприємств, установ та організацій всіх форм власності приділяється цьому велика увага. Медичне страхування кожного працівника – це обов’язкова норма.

Також, значні зусилля докладаються до питань охорони праці, а саме: обстеження робочих місць, зміна застарілого обладнання, використовування нових технологій, які швидко змінюються відповідно до розвитку технічного прогресу. На цьому роботодавці не економлять, а навпаки впроваджують швидко нові досягнення науки та техніки.5_232

– Можна тільки позаздрити працівникам європейських країн, що стандарти в усьому є досить високі, і все, що є найкраще, наприклад в одній європейській країні, рекомендується впроваджувати іншим країнам Євросоюзу. Вразило, наприклад, те, що європейці – п’ють воду і використовують її в побутових цілях з-під крану. Тому, що вода – базове право людини. Якість води є однакова для всіх 28-и країн Євросоюзу. На це витрачені великі кошти, але як кажуть: «Головне – результат», а результат – це здоров’я нації, – акцентує Лілія Миколаївна.

Водночас констатує, що роботодавці і профспілки володіють великим «мистецтвом домовлятися», зрозумівши, що краще домовитися ніж конфліктувати.

Попри те, що сьогодні, навіть державні службовці Швеції мають право на страйк (на відміну від держслужбовців України) у країні давно не відбувається страйків. І в разі назрівання проблемних питань профспілка виступає гарантом перемир’я, роботодавцю важливо мати мир на робочих місцях.

Однією з проблем, наприклад, є оплата праці некваліфікованих працівників, «нещирі» роботодавці створюють для такої категорії працівників неприйнятні умови праці. Профспілки в свою чергу приходять на допомогу працівникам і, за необхідності безкоштовно оплачують послуги, юристів, адвокатів, тощо.

– Вражає також той факт, що існує єдиний центр зайнятості в Європі і якщо певний працівник хоче отримати робоче місце за спеціальністю, то йому можуть запропонувати декілька варіантів, враховуючи базу даних єдиного центру зайнятості Євросоюзу. Жорсткий наступ на права найманих працівників, зниження життєвого рівня, зростання безробіття, порушення роботодавцями прав найманих працівників, утиск прав самих профспілок вимагають від них солідарності і єдності, результативності захисних функцій, вдосконалення організаційної структури і фінансового зміцнення, здійснення конкретних кроків до свого оновлення. Тому, як обов’язкова умова, в профспілках існує страйковий фонд, який дозволяє, на період страйку, оплачувати середньомісячну заробітну плату працюючим – учасникам страйку. На це потрібно звернути увагу і нашим профспілкам, – відзначає Лілія Маліщук.

На її думку, профспілка може бути сильною лише тоді, коли кожен її член є активним, небайдужим і свідомим.

У свою чергу Конфедерація LO проводить велику інформаційну компанію, насамперед у тих місцях, де збирається молодь. Реклама ведеться по радіо, телебаченню, чимало використовується зовнішньої реклами. Представники профспілок активно працюють на молодіжних сайтах, купують рекламний час у кінотеатрах. Інформаційна робота у Швеції передбачає не лише доведення інформації про діяльність організації до членів профспілки, а й формування позитивного іміджу профспілки, насамперед через засоби масової інформації. Така ж політика ведеться і в інших країнах Євросоюзу.

У той час, як в нашій державі, за досить тривалий період існування планової економіки, серед широких верств населення склалося хибне уявлення, що профспілка – це структура, підконтрольна керівним органам підприємства, яка займається організацією доступного відпочинку та оздоровленням, вітає зі святами тощо.

Постійно триває боротьба за гідну оплату праці посадових осіб органів місцевого самоврядування, державних службовців, адже гідна заробітна плата – це перш за все боротьба з корупцією та стимул служити Державі з більшою віддачею.

Лілія Миколаївна переконана, що рух України шляхом європейської інтеграції має супроводжуватись прогресом у людському розвитку, досягненням цілей розвитку тисячоліття, і відповідно досягненням визначених ними значно вищих орієнтирів у рівні життя широких верств населення, забезпеченні непрацездатних членів суспільства, тривалості життя, рівня освіти, культури та духовності, доступності якісних соціальних послуг, тощо.

Залишається сподіватись на те, що і ми почнемо крокувати у європейському напрямку.

загрузка...

Автор статті

Вчасно Служба новин

редактор стрічки новин

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.