Чому міськрада вкотре не змогла прийняти рішення щодо розміщення МАФів, кореспондент “Вчасно” запитав у самих депутатів.
Володимир Халай, депутат Черкаської міської ради, позафракційний:
– Вважаю, що на сьогоднішній день категорично не можна знімати мораторій на розміщення МАФів. До цього потрібно терміново створити робочу групу за участю представників департаменту архітектури, підприємців, депутатів, комітетів самоорганізації населення, можна залучати громадські організації, котрі переймаються даною проблемою. Ця робоча група повинна виробити єдині для всіх правила, за якими будуть встановлюватись МАФи в місті: типова архітектурна форма МАФ, яка б гармонійно вписувалась в архітектуру міста, облаштування прилеглої території підприємцями, яким належить МАФ. Подолання корупційної складової вбачаю в закріпленні за виконкомом повноважень з погодження розміщення МАФ.
Щодо проблеми підприємців, МАФи яких незаконно розміщені в місті на сьогоднішній день. Вважаю, що тим, хто розміщав законно, але закінчився термін, на який встановлено МАФ, потрібно надати можливість, звісно лише після того, як буде затверджено єдині правила їх розміщення, сплатити добровільно плату за фактичне користування земельною ділянкою, привести у відповідність до правил сам МАФ, і спокійно працювати далі. Всі МАФи, які встановлено без будь-яких дозволів – категорично мають бути демонтовані.
Стосовно вчорашньої сесії – штучно створені умови її зриву.
Андрій Куча, депутат Черкаської міської ради, фракція ВО “Свобода”:
– Більшість пропозицій, які сьогодні вносились для того, щоб “вирішити” проблему МАФів у місті Черкаси, насправді цю проблему не вирішують. Мова йшла лише про те, щоб зняти протистояння міська рада – підприємці, особливо напередодні виборів. Але не можна вирішувати питання так. Спочатку депутати Черкаської міської ради, громадськість, жителі міста мають побачити перелік законно встановлених МАФів, незаконно встановлених МАФів, а потім переходити до регулювання процедури, адже після можливого ухвалення сьогоднішнього рішення ситуація не вирішувалася б. Більше того, знову б виникали непозуміння, коли МАФи, встановлені 5-10 років тому без документів, виявилися б законними. А власник МАФу, який діяв згідно із законодавством, сплачував податки, але відмовився “домовлятись” – залишився б за бортом. Шляху вирішення проблеми не пропонувалося. Спочатку повна відкритість у інвентаризації тимчасових споруд у місті, а лише потім – якісь технічні рішення.
Микола Бондаренко, депутат Черкаської міської ради, Партія вільних демократів:
– …Питання тимчасових споруд, по народному «ларьків», гостре і галасливе саме тому, що в цьому бізнесі крутиться велика кількість неконтрольованої готівки. За інформацією, озвученою на вчорашній сесії, в місті Черкаси нараховується близько 600 тимчасових споруд (надалі ТС) з них більше половини, (309) встановлені з порушеннями закону. До цього треба додати, що в кращому випадку працівник ТС знаходиться на спрощеній системі оподаткування, а дуже часто – взагалі не влаштований на роботу і відповідно не захищений соціально і не платить податків. Також згадайте, як часто ви бачили касові апарати в ТС? Вам пропонували хоча б товарні чеки на покупки? І на останок, більшість тимчасових споруд не дотримуються обов’язкових для магазинів та інших, легальних учасників ринку, норм торгівлі. Я кажу про гігієну, санітарні книжки, дотримання графіку торгівлі, заборони на продаж алкогольних напоїв і цигарок біля шкіл та спортивних споруд, дотримання заборони та торгівлю алкоголем у нічний час, прибирання території і т.д. Очевидно, що це не прозорий і досить прибутковий бізнес. У цьому світлі зрозуміла агресивна поведінка присутніх на сесії власників і працівників тимчасових споруд. Не дивно також, що частина депутатів є прямими чи опосередкованими бенефіціарами (отримувачами вигоди) цього «мутного» джерела не облікованої готівки. Більш того, на мій погляд, значною мірою ці депутати-лобісти вирішили стати депутатами для захисту своїх ларьків. Чим, здається, вони сьогодні й займаються в раді. Підняте мною рік тому питання мораторію на встановлення нових ТС було з радістю підтримано власниками ларьків у міській раді, бо таким чином вони боролися з молодими конкурентами. Майже рік в Черкасах діяв мораторій на встановлення нових тимчасових споруд.
Вчора на сесії була можливість зробити цей ринок більш прозорим та хоча б почати його впорядкування та виведення з тіні. Остаточне голосування за більш прозорі правила торгівлі ТС і зняття мораторію не набрало необхідної кількості голосів. Більш того, пропозиція інформувати громаду округу про наміри встановити в них під боком ларьок, не була підтримана депутатами. Уявіть, навіть пропозиція інформувати депутата округу про встановлення на його окрузі нових ларьків не знайшла підтримки більшості депутатів. Дивно, правда? Депутати проти інформування депутатів!
На сесії вчора було біля 40 народних обранців. Думаю, це питання вирішиться, коли в залі збереться більше незаангажованих представників громади.
Будьте чемні