Книга під назвою „Цитати Сходу“ наприкінці літа з’явиться в Черкасах. Задумав й упорядив її черкаський журналіст і громадський активіст Сергій Могилко. Читаючи в соцмережах цікаві, реальні історії, думки та переживання учасників подій на Донбасі, які зазвичай записуються людьми по гарячих слідах, і тому дуже відверті та емоційні, він вирішив зберегти цей зліпок часу для історії. Найкращі спогади та свідчення,написані в період з липня 2014 по липень 2015 року, стануть добіркою, в якій прочитується сьогоднішній настрій і душа людини наших днів. Про це пише Акцент.
— Це історія, яку наші діти і онуки колись вивчатимуть у школах. Тому її понад усе варто зберігати і пам’ятати, — говорить Сергій Могилко.
Проект містить понад 70 історій бійців добровольчих батальйонів, Збройних Сил, Нацгвардії, волонтерів та переселенців. Серед авторів мемуарів є й троє черкащан: „айдарівець“ із Чигирина Олексій Семенов, відома черкаська волонтерка ГО „Громадський блокпост“ та Центру допомоги армії Оксана Циганок та боєць 95-ої окремої аеромобільної бригади черкасець Василь Шкут. А взагалі, поки добірка формувалася в книгу, кілька її учасників загинули…
— Чому Ви вирішили взятися за цю справу? — спитали ми в ініціатора проекту.
— Протягом останніх півроку я пов’язаний з волонтерською організацією „Громадський блокпост“, яка активно допомагає нашим бійцям. — Я зрозумів — зараз на наших очах проходить історія, ми не можемо дозволити їй загубитися в глибинах інтернету чи особистих нотатках бійців. Щоби потім історію ніхто не зміг перекрутити…
— Що Вам найбільше запам’яталося з прочитаних мемуарів?
— Є така волонтерка з Києва — Аліна Михайлова, в неї був надзвичайно емоційний пост на Фейсбуці про бійця з позивними Шип — через день після того, як вона бачилася з ним, передавала гуманітарну допомогу, він загинув. А вона дізналася про це раптово по рації: виїжджала саме з зони АТО… Але не всі історії там трагічні. Багато просто життєвих спостережень, що стосуються бойової підготовки нашої армії, якихось романтичних поглядів на природу Луганської області, Донбасу. Кілька історій — про тварин, які скрашували життя наших бійців на передовій, попереджали їх про небезпеку. Наприклад, перед артобстрілом, собаки зазвичай починають ховатися всюди, де можуть, і тоді бійці також шукають бліндажі…
— Ви вважаєте, що книга буде дуже цікавою читачу?
— Так. Адже ми для неї обирали найкраще, найемоційніше. Сподіваюсь, що це буде дуже цікаво. На презентацію ми плануємо запросити бійців, волонтерів, черкащан, чиї нотатки увійшли до книги, а також — представників влади обласного та місцевого рівня, які також чекають на її вихід. Наклад плануємо зробити 2 тисячі (якщо вдасться зібрати потрібну суму), а сама книга буде безплатною для читачів.
— Зараз, коли всі зібрані історії перед Вами, що думаєте про головну ідею книги?
— Гадаю, вона очевидна: ми — непереможні. В усіх історіях, навіть тих, які описують складності й недоліки спорядження у війську, в результаті автори пишуть про одне й те саме — українці не здадуться, в них є дух перемоги. Ми звертаємось до всіх небайдужих: якщо ви вважаєте гідним і корисним те, що ми робимо, підтримайте наш проект фінансово! Картка „Приватбанку“: 4149 4378 5284 5492. Отримувач: Могилко С.В.
Як розповів ініціатор проекту, книга буде видана за спонсорський кошт. Для друку 2 тисяч примірників необхідно зібрати 24,5 тисячі гривень. Перші примірники будуть подаровані бійцям на передовій, бібліотекам та навчальним закладам, а частину тиражу черкащани зможуть отримати через волонтерські організації міста.
Будьте чемні