вибори

Чи не вперше за всю історію незалежності наша область проголосувала за партії влади. Пояснити це не складно, ми і раніше голосували за політичні сили цього спектру, однак у результаті загальноукраїнського волевиявлення вони опинялися в опозиції, бо владу нам обирав схід та південь країни, – пишуть “Вечірні Черкаси”.

Перемога чи програш Порошенка?

26 жовтня черкащани на дільницях обрали до Парламенту партію президента та прем’єр-міністра. Це свідчить про те, що українці можливо вже й розчарувалися у деяких кроках керівників країни, однак ще мають до них довіру. Блок Петра Порошенка, який здобув беззаперечну перемогу на президентських виборах, цього разу поступився політичній силі прем’єр-міністра.Лише на 194 окрузі перше місце посіла політична сила Президента, на решті округів перемога дісталася «Народному Фронту».

Ці вибори показали, що Порошенко іде шляхом Віктора Ющенка. За 5 місяців Президент втратив половину свого особистого рейтингу, адже його блок іменний, а отже в очах виборця повністю асоціюється з ним. Причина в тому, що люди виходили на Майдан заради судової реформи, реформування міліції, справедливих податків та грамотного їх розподілу, однак нічого з цього досі не зроблено. У владі змінилися обличчя, але не підходи. Тож люди персоніфікували проблеми з однією людиною — президентом Порошенком. І це прикро, бо прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та голова Верховної ради Олександр Турчинов винні не менше за нього, якщо не більше.

Ці вибори можна розглядати як жовту картку для Петра Порошенка. І коли він та інші представники влади не зроблять висновків, вони досить швидко можуть втратити владу. Однак результати виборів показують – більша частина черкащан ще довіряють чинній владі і сподіваюся на майбутні реформи. Хоча частина вже зневірилася. Про це свідчить і нижча ніж на президентських виборах явка черкащан на дільниці. Якщо на президентських виборах явка на Черкащині становила 65,5% виборців, та на парламентських вона була на 10% нижчою.

Змінили уподобання

2012-го року практично на всіх округах області перше місце посіла «Батьківщина», друге–третє місця дісталися «Удару» або ж Партії Регіонів, залежно від округу. В п’ятірку лідерів тоді входили Компартія та «Свобода». Сьогодні ж на жодному з черкаських округів «Батьківщина» не входить у трійку лідерів, а на деяких – не потрапляє навіть у п’ятірку. Голова обласного осередку ВО «Батьківщина» Анатолій Бондаренко у відповідь на запитання: «Чому Батьківщина так мало набрала голосів» — розводить руками.

— Ми намагаємося проаналізувати, що сталося і чому ми отримали такий результат. Однак це не лише тенденція Черкащини – це загальнонаціональний результат. Мені важко зрозуміти причини. Аналізуючи настрої людей, я не бачу, щоб у виборців змінилися потреби, запити чи настрої. Очевидно, причина в наших помилках, — розмірковує Анатолій Бондаренко.

Керівник обласного осередку Комітету виборців України Максим Михлик втрати «Батьківщини» вбачає в тому числі і в недолугому керуванні кампанією і обласним осередком партії її керівництва.

— Партія продовжила вже звичну практику соціального популізму, яка приносила підтримку на минулих виборах. Але тепер виборцям вже цього замало і до того ж сьогодні на цім полі найкраще працює Радикальна партія Ляшка, — аналізує Максим Михлик. — Також є суттєвою і кадрова проблема. Після відокремлення на загальноукраїнському рівні «Народного Фронту», а на обласному – низки відомих і харизматичних політиків – Старікова, Даценко, Булатецький – партія втратила впізнавані обличчя. Кандидати на мажоритарних округах, які повинні були витягувати рейтинг партії, були відверто слабкі, а сам Бондаренко замість обласної кампанії партії захопився своєю особистою і провів її досить невдало. Результат — рейтинг в Черкаській області близько 6%, хоча в сусідній Кіровоградський більше 8%.

«Самопоміч» — у поміч

Здивування викликає те, що черкащани довірили свої голоси «Самопомочі» — партії із львівським лідером. Можливо, ця політична сила стала альтернативою для тих, хто розчарувався у діях влади та людях у списках її партій. Однак серед кандидатів цієї політичної сили принаймні немає колишніх, які вже здобули певну і не зовсім кришталеву репутацію.

Так само достойним був і список «Громадянської позиції «Анатолія Гриценка». Однак за час від президентських виборів наш земляк чомусь втратив значну частину своїх симпатиків на Черкащині. Чи то відсутність фінансування і реклами вплинула на його результати, чи вдало збудована його конкурентами кампанія з дискредитації дала свій результат. Так само втратив рейтинги на Черкащині і Олег Ляшко, поступившись не тільки Блоку Петра Порошенка, а й «Народному Фронту», «Самопомочі» та навіть «Свободі».

Радує, що Компартія не потрапила навіть до п’ятірки лідерів, хоча в десятку по деяких округах таки заходить. Чи то електорат цієї політичної сили фізично вимер, чи дійсно людям розвиднілося і після ленінопаду по всій Черкащині рука більше не піднялася поставити галочку навпроти компартії.

Те що черкащани віддали перевагу Яценюку – добрий знак. Чи то списки партії президента викликали сумнів у виборців, чи відсутність достойних конкурентів від блоку Порошенка на округах, де балотувалися хоч і колишні, однак досить потужні регіонали, однак виборець зробив свої висновки і від президентських виборів, за якихось п’ять місяців президент втратив понад 30% голосів українців, а це близько 60% його рейтингу.

Чи дійсно черкащани так глибоко аналізували дії гаранта та кадровий склад його політичної сили, однак для багатьох причиною такого вибору було – не допустити узурпації влади в одних руках, аби не повторити помилки із Януковичем.

Правда за таких обставин Порошенко з Яценюком мають шанси повторити помилку Ющенка й Тимошенко. Однак хочеться вірити, що замість чвар буде здорова конкуренція, яка примусить лідерів і керівників країни змагатися між собою у запровадженні реформ, кроках на стабілізацію та ріст економіки.

загрузка...

Автор статті

кореспондент, редактор стрічки

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.