Черкаси долучаються до унікального проекту, що дозволить містянам самим визначати на що мають витрачатися бюджетні кошти, пише “ГромЧе“.
– В житті міських громад по всьому світу існує така річ, як партисипаторний бюджет, або громадський бюджет, а ще його називають бюджет участі. Якщо коротко та просто – то це участь громадськості в розподілі муніципальних грошей на ті проекти, які громада міста вважає найважливішими, – відзначає секретар Антикорупційного комітету Громадянського руху «За процвітання Черкащини», член Координаційної ради сил Майдану Черкащини Наталія Вернидуб.
За словами активістки, з весни цього року Черкаська міська рада висловила готовність впровадити проект «Партисипаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади».
– Окрім Черкас такий експеримент підтримали Чернігів та Полтава. Хоча треба зауважити, що у місті Артемівськ Донецької області вже кілька років поспіль існує «Місцевий конкурс міні-проектів, направленний на вирішення соціальних проблем териториальної громади м. Артемівська». І хоча цей конкурс не є повноцінним Громадським бюджетом, але його можна вважати прототипом та дуже корисним досвідом, – вважає Наталія Вернидуб.
Бюджет розвитку – це ціла система взаємодії громади та органів влади. Це і кілька рівнів обговорення проектів, консультацій та голосування у міській раді, аналіз технічних вимог та бюджетної структури у департаментах міськвиконкому, і лише на завершення – сам конкурс.
– В Черкасах протягом поточного року була проведена робота з навчання працівників міськвиконкому і громадських активістів. І вже зараз ми маємо 5 млн гривень партисипаторного бюджету та 52 проекти, які пройдуть експертну оцінку в департаментах виконкому, будуть там прораховані, а з 1 грудня будуть виставлені на конкурс. Подані проекти мають різний рівень підготовки та пропрацювання. Одні – це лише ідея, інші – це вже повністю готовий до втілення проект із фінансовими прорахунками та кресленнями, – констатує Наталія Вернидуб.
Ознайомитись із проектами, що претендують на фінансування можна тут http://www.rada.cherkasy.ua/ua/upage.php?s=34&s1=381

– Для прикладу варто розповісти про історію одного з проектів – ремонт тротуару по вул. Р. Люксембург. Це відрізок вулиці навпроти реабілітаційного центру «Астра», ним користуються мами, які на везуть дітей на процедури в центр, літні люди, що теж користуються послугами «Астри», цим тротуаром ведуть дітей у дитячий садок, що тут поряд, ним ходять ліцеїсти до ФІМЛІ. Але ідея подати проект ремонту цього тротуару на конкурс належить жінкам, що вечорами ходять цим небитим шляхом на курси флористів та регулярно ламають підбори… Ідея була озвучена мешканцям будинку, під вікнами якого проходить тротуар. І от вже мешканці будинку долучаються до проектування – їх цікавить вже не лише рівна поверхня із зручним і красивим покриттям самого тротуару, але й бордюр – він має бути високим, бо з однієї сторони тротуару доволі високі клумби, і під час дощу з них стікають брудні потоки на прохожу частину… А згодом і авторам проекту, і мешканцям треба буде докласти зусиль до піару, щоб більше громадян проголосувало саме за їх проект, – пояснює Наталія.
На думку Сергія Ладана, члена координаційної ради Громадського бюджету (ГО Антикорупційна солідарність), конкурс має бути цікавим, адже представлені і проекти по модернізації спортивних майданчиків, і проекти у сфері енергозбереження, ремонт тротуарів.
Голосувати за той чи інший проект можна буде на сайті Черкаської міської ради, а також «наживо» вкинути папірець в урну для голосування у кабінеті 100 міськвиконкому.
Найкращі проекти будуть включені до обов’язкового виконання у бюджет міста 2016 року.
Довідоково:
Досвід участі громадян у розподілі певної кількості бюджетних грошей зародився не в Європі, а в Латинський Америці, у бразильському місті Порту-Алегри у 80-х роках ХХ століття. Необхідність втручання в бюджетування інвестиційних проектів виникла і через фінансову кризу, і через кризу адміністративну. Досвід був настільки вдалим, що дуже швидко розповсюдився по всій латинський Америці, а згодом і в Європі. Цього року вперше в Україні запроваджується ця практика бюджету участі.
Будьте чемні