Голова Черкаського обласного осередку Всеукраїнської асоціації моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів, правозахисник Володимир Батчаєв вважає, що новий Кримінально-процесуальний кодекс суттєво обмежив право особи на вибір захисника. Якщо раніше за старим КПК України вашим захисником по справі міг бути родич, товариш, знайомий юрист, просто фахівець у галузі права або адвокат, то за новим КПК України ексклюзивне право на ваш захист отримали адвокати. Лише вони тепер мають право вас захищати. Правозахисники побоюються, що, з одного боку, це може призвести до подорожчання послуг адвокатів, адже вони стали монополістами на ринку, а з іншого – в багатьох випадках це може негативно вплинути на захист особи, бо на адвоката є багато важелів впливу…
Ці та інші проблемні питання, які спричинив новий КПК України нещодавно були підняті на круглому столі «Право на захист відповідно до норм нового КПК», який організувала Черкаська міська молодіжна громадська організація «Демократичні перетворення України» в рамках проекту «Підвищення обізнаності населення щодо норм нового КПК України та перших результатів їх застосування на Черкащині». В обговоренні взяли участь судді, представники прокуратури, територіального управління державної судової адміністрації, адвокати, правозахисники, громадські експерти.
У свою чергу судді заспокоюють, що норма Кодексу, за якою лише адвокати можуть бути захисниками по справі, навпаки покликана зробити захист більш дієвим та професійним.
На думку заступника Голови апеляційного суду Черкаської області Ігоря Вавріва, це не є обмеженням права на захист. Родичі, які брали участь у захисті, ніякої професійної допомоги надати не могли. У більшості випадків, їхнє бажання отримати статус захисника пояснювалося прагненням мати необмежену можливість спілкування з особою, яка знаходиться під вартою.
– Адвокат та родич, який отримав статус захисника, наділені однаковими процесуальними правами. Це можна було б порівняти із тим, що у Вас є лікар та особа, яка володіє знаннями в медицині і при цьому вона наділена такими самими правами, як і лікар, виписувати направлення, призначати якесь лікування. Ви би дуже хотіли, щоб ця особа надавала медичну допомогу? – запитує в присутніх Ігор Ваврів.
Завідуюча сектором територіального управління державної судової адміністрації у Черкаській області Тетяна Копитіна додає, що захисник (родич чи фахівець у галузі права) міг раніше порушувати певні правила, наприклад, затягувати розгляд справи і шкодити своєму підзахисному, а впливу на нього ніякого не було. А на недобросовісного адвоката можна вплинути через адвокатське об’єднання, аж до позбавлення його статусу адвоката.
Черкаські адвокати також позитивно оцінюють це нововведення. На думку адвоката, члена Спілки адвокатів України, члена Громадської ради з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів при УМВС України в Черкаській області Василя Демчика, захист буде більш професійним.
А черкаські правозахисники б’ють на сполох. Голова Черкаського обласного осередку Всеукраїнської асоціації моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів, правозахисник Володимир Батчаєв зазначає, що дуже часто завдяки таким зустрічам обвинуваченого із своїм захисником, яким був родич, дізнавались проте, які незаконні дії проводили співробітники міліції із обвинуваченим. Деякі адвокати, натомість, укладали негласні угоди із судом та прокуратурою і багато на що заплющували очі.
– Не було нічого поганого в тому, що родичі могли бути захисниками. Це була можливість для матері дізнатися, як поводяться із її сином в місцях несвободи, як по відношенню до нього діяла міліція, що зробили органи прокуратури, аби захистити його від незаконних дій міліції тощо. Цікава позиція з боку міліції, співробітників прокуратури, адвокатів, суддів – мовляв, «Ми вас будемо затримувати, ми будемо вас судити, ми будемо вас захищати, а ви тихесенько сидіть на лаві підсудних і в цей процес не втручайтесь, бо ви можете завадити». Я знаю випадки, коли мати, аби витягнути з-за грат свого сина, вивчала Кримінально-процесуальний кодекс так, що жоден адвокат з нею не зрівняється. За новим КПК України, в однієї людини може бути 5 адвокатів. Так в чому проблема, щоб серед них був хоча б один родич в ролі захисника? – обурюється Володимир Батчаєв.
На думку, правозахисника в Україні вже сформувалась каста суддів, каста прокурорів, тепер ще й буде каста адвокатів, куди звичайному юристу буде не так просто потрапити.
Є ще й фінансова складова цієї проблеми: ряд експертів побоюється, що монополія адвокатів на захист може призвести до підвищення розцінок за адвокатські послуги, адже люди тепер не мають альтернативи.
– Новий КПК України, дійсно, звузив право особи на вибір захисника, що входить у суперечність з окремими нормами Конституції, рішенням Конституційного суду, положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Якщо в особи немає коштів, щоб найняти гарного фахівця, держава жодним чином не гарантує, що той адвокат, якого нададуть безкоштовно, буде якісно виконувати свою роботу. Хто буде більш мотивований допомогти підзахисному – безкоштовний адвокат, чи рідна мати, яка готова не тільки на зубок вивчити КПК, але й буквально землю гризти, аби врятувати свого сина? – запитує керуючий партнер ПП «Юридична фірма «Результат» Максим Полішкевич.
Як вважає голова ЧММГО «Демократичні перетворення України» Михайло Малінін, з одного боку, законодавець ніби попіклувався, аби громадяни були більш захищеними та їх захищали лише професіонали, тобто адвокати. Проте, з іншого боку, у звичайного громадянина не має можливості дізнатися, наскільки той чи інший адвокат є професійним. Скільки справ він виграв, у яких справах брав участь, чи є на нього скарги від клієнтів, як довго він працює адвокатом і так далі.
– Надавати та позбавляти права бути адвокатом, згідно нового КПК, має лише одна-єдина адвокатська спілка, яка фактично є громадською організацією. Це може створити суттєві передумови для корупційних проявів та встановлення контролю за усією сферою правозахисту у кримінальному провадженні. Тепер загроза, що на «незговірливих» адвокатів буде легше тиснути, є цілком реальною, – зазначив Михайло Малінін.
Факт
За 2012 рік, коли діяв ще старий КПК, у 4292 кримінальних справах було винесено обвинувальний вирок, виправдальні вироки були винесенні всього стосовно 18 осіб.
Як зміниться статистика і разом з нею – долі людей за новим КПК України, чи виправдаються побоювання правозахисників, чи стануть черкащани більш захищеними, побачимо найближчим часом.
За матеріалами, наданими ЧММГО “Демократичні перетворення України”
Будьте чемні