Черкаські журналісти звернулися до Президента України, голови Верховної Ради України та прем’єр-міністра щодо необґрунтованості підвищення тарифів «Укрпошти» на доставку періодичної преси.
Звернення було ухвалено на засіданні Секретаріату правління Черкаської обласної організації НСЖУ 28 серпня 2015 року.
Текст звернення:
«Журналісти Черкащини, як і всієї України, обурені непродуманим, недалекоглядним, непатріотичним, якщо не сказати, ворожим з огляду на теперішню агресію Росії проти України ставленням чиновників «Укрпошти» і Міністерства інфраструктури України до періодичних видань. Про це свідчить відповідь першого заступника міністра інфраструктури України В.Шульмейстера на запит Національної спілки журналістів України з приводу необґрунтованого підвищення тарифів на доставку газет і журналів передплатникам, у якій цей високопосадовець заявив, що «видання газет і журналів давно втратило свою соціальну функцію і є видом підприємницької діяльності, а їх власники зацікавлені в отриманні максимального прибутку».
Така заява свідчить про те, що в Міністерстві інфраструктури та «Укрпошті» ще не розуміють ролі та значення преси в справі захисту незалежної України, виховання патріотизму, розбудови громадянського суспільства, боротьбі з корупцією, інформуванні населення щодо найважливіших сторін діяльності Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, місцевих рад та державних адміністрацій.
8 липня 2015 року Міністерство інфраструктури України оприлюднило проект наказу «Про затвердження тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою». Ініціатором цього наказу є монополіст поштових послуг ДП «Укрпошта», яке таємно, без обговорення з партнерами, представниками громадських організацій, зокрема без Національної спілки журналістів України, без Української асоціації видавців періодичної преси розробило здирницькі тарифи, запровадження котрих значно збільшить вартість доставки місцевих видань. Згадане Міністерство повідомило, що тарифи порівняно з теперішніми зростуть з 1 січня 2016 року в середньому на 56 відсотків.
Незважаючи на розвиток електронних інформаційних технологій, телебачення і радіо, газети і журнали продовжують відігравати суспільноважливу роль у житті країни, територіальних громад, усіх громадян України. Необгрунтоване підвищення тарифів на приймання передплати та доставку періодичних видань однозначно викличе негативні наслідки, призведе до виникнення кризових явищ на ринку преси, викличе невдоволення значної частини суспільства, зменшення кількості передплатників, тиражів, нестабільності в діяльності редакційних колективів. Можливо, що й не випадково прикре підвищення тарифів на передплату і доставку газет і журналів збігається з проведенням виборів до місцевих рад.
Чиновники «Укрпошти» прирівнюють газети і журнали до мила, пральних порошків та інших товарів, якими торгують у відділеннях зв’язку, а тому безупинно підвищують ціни на свої послуги. З приводу цієї недалекоглядності мусимо нагадати, що перекрити збитки від прорахунків у ціновій політиці за рахунок засобів масової інформації не вдасться. Нагадаємо, що «Укрпошта» відучила більшість населення листуватися, постійно підвищуючи ціни на марки і конверти, а тепер намагається відучити читати українські газети. Так само, як злочинний режим Януковича відучував видавати і читати українські газети, журнали й книги з допомогою збільшення податків і цін на папір. Але при цьому всі газетні кіоски були (як, до речі, і зараз) завалені російськомовними виданнями…
Невже зараз, після Революції Гідності, у перемогу якої журналісти-газетярі також внесли вагомий вклад, політика, ідеї, досвід реформ всенародно обраної влади мають проходити повз розум та серця людей, губитися в піар-технологіях олігархів та агентів Кремля? Саме місцева преса, балансуючи на межі виживання часто з останніх сил, подвижницьки продовжує виконувати одну з найважливіших соціальних функцій держави — розповідає людям про те, що відбувається, роз’яснює суть прогресивних реформ, обстоює інтереси простих людей і залишається найпотужнішим інформаційним ресурсом там, де дороги перетворилися в суцільні ями, куди автобуси їздять раз на тиждень, де ніколи не ступала нога чиновника з міністерства інфраструктури, який, либонь, ніколи не цікавився, навіщо людям у глибинці потрібні районні газети? А багато з цих видань відзначили столітні ювілеї!
Демократична влада має підтримати громадсько-політичну пресу, як і всі засоби масової інформації. Сподіваємося, що Президент України, Верховна Рада і Кабінет Міністрів не дозволять її задушити неосвіченим і байдужим чинушам».
За підписом відповідального секретаря Черкаської обласної організації Національної спілки журналістів Володимира Трохименка.
Будьте чемні