З миру по нитці, учням – освіта. Так виживає більшість наших шкіл. Де спонсори допоможуть, а де й батьки гроші на ремонт зберуть. Але і це чиновникам не подобається, інформують “Подробности“.
Щоб забрати сина з занять, Юлія відпросилася з роботи. У школі, де навчається Назарчик, групи продовженого дня немає, цього року її закрили. В управлінні освіти це рішення пояснили нестачею грошей.
Юлія Простибоженко, мама першокласника:
– А як ви думаєте, якщо всі батьки працюють до шести, не у всіх є можливість із бабусями і дідусями залишати. І куди ж подіти після школи дітей?
У школі Назарчика вихід знайшли. Частину грошей зібрали батьки, ще частину – дали спонсори. Директор навчального закладу зізнається – як можуть, так і крутяться. У цьому році на розвиток школи чиновники не виділили ні копійки. Усе, що тут є нового – за рахунок шефів.
– Новітні комп’ютери, їх сім штук, столи, це все спонсорська допомога.
А ось цієї черкаській школі ще недавно загрожувала холодна зима. Навесні прорвало труби. Відразу в декількох місцях. На ремонт департамент освіти виділив третину необхідної суми – 10 тисяч гривень. Останнє, натякнули батькам і вчителям, шукайте самі.
Світлана Ткаченко, мама школяра:
– Частина коштів була виділена невеличка, її не вистачило, а основний левовий внесок – кошти надані від шевської угоди.
Ще півтора місяці тому Ірина Топчій керувала черкаським департаментом освіти Каже – коштів, що виділяються з міськбюджету на розвиток навчальних закладів, катастрофічно не вистачає. По суті владці самі змушують директорів йти до спонсорів.
Ірина Топчій, колишній директор департаменту освіти черкаського міськвиконкому:
– Ні для кого не секрет, що якщо би не допомога батьків, батьківських коштів, школи підготувати до нового навчального року, ну, якісно, неможливо. Така в державі існує формула розрахункова, яка забезпечує тільки самий-самий мінімум.
Поза камерою директори шкіл зізнаються – отримати від міста навіть передбачені гроші не завжди виходить. Кожну копійку доводиться буквально відвойовувати. Кажуть – навести порядок міг би хороший господарник. Але у зв’язку з останніми подіями в міськвиконкомі, розраховувати на це не доводиться.
Павло Карась, заступник міського голови Черкас:
– Нормального, професійного підходу до підбору кадрів у міськвиконкомі теж немає, тобто, якоїсь кадрової селекціїї, навчання, кадрового резерву адекватного немає, багато посад призначалися більш політично чим професійно.
10 із 37 шкіл у місті отримують допомогу від бюджетоутворюючого підприємства “Азот”. Але от після того, як школа номер 13 отримала гроші спонсорів – вона ніяк не може позбутися від перевірок. Усіляких.
Слова Топчій є її намаганням виправдатися за незаконні побори з батьків в школах, які набули масового маштабу саме за часів керівництва освітою Топчій. Про більшу частину зібраних в школах та дитсадках коштів протягом останніх 3-5 років ані керівники цих закладів, ані Топчій прозвітувати не спроможні, адже багато коштів осіли в приватних карманах. І зараз Топчій розуміє, що керівництво шкіл та садочків, яке перевіряють прокуратура та УБЕЗ, розкажуть, що вони носили гроші наверх. От Топчій і грає наввипередки, розуміючи, що час відповідальності не за горами.