Чи все відомо українцям про історію часів козацької держави, що в постаті Богдана Хмельницького – історична правда, а що міф? Відповіді на ці питання впродовж двох днів шукатимуть історики та науковці у межах ювілейних Х Всеукраїнських історичних читань «Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку», що стартували 12 жовтня в Черкаському національному університеті, пише “ГромЧЕ“.
– На жаль, ворожа ідеологія протягом останніх 370 років знищила багато фактів, що могли б нам допомогти у встановленні історичної правди. Переконаний, ми і половини не знаємо про те, яким чином мислив, діяв та які вектори політики провадив лідер козацької держави Богдан Хмельницький, – відзначає у вітальному слові до студентства заступник голови – керівник апарату Черкаської ОДА Віталій Коваль
Директор Інститут у історії України НАН України, академік Валерій Смолій підтверджує – на сьогодні наукова спільнота має ще безліч тем для ґрунтовних досліджень. Навіть хронологічні рамки революційних подій, що розгорталися в Україні всередині 17 століття, піддаються переосмисленню. Що ж до постаті Хмельницького, то недосконально вивченими у науковому плані є його освітньо-шкільні роки. Мало дослідженою є й діяльність Хмельницького у плані переходу до спадкового гетьманату.
– В умовах безперервної війни його політика була надзвичайно результативна та дієва. І це без перебільшення. Однак якщо говорити про те, що ми можемо узяти з цього досвіду, то мушу розчарувати. Важко перенести закони розвитку середньовічного суспільства на 21 століття. Хоча з іншого боку ніхто не заперечить факту: нація, яка не може зазирнути в обличчя власного минулого, зіштовхнеться із серйозними труднощами у майбутньому, – переконаний Валерій Смолій.
Почесний директор громадської організації «Польський дім Чигиринщини» Мечислав Дуркалець – професійний історик. Та попри це розвіяти деякі міфи про україно-польські відносини часів козацтва йому вдалося лише після 15 років роботи в Україні.
– За цей час я став патріотом України і, особливо, Чигиринщини. Мені вдалося створити таку програму, яку назвав «Чигирин – мала Європа». У ній, зокрема, закладено і потужній культурно-історичний пласт. Гадаю, невдовзі я матиму нагоду презентувати її черкаському студентству, – відзначив пан Мечислав.

Власними думками з приводу української історії поділився і почесний гість заходу – третій Президент України Віктор Ющенко.
– Це дуже правильно, що ми повертаємося до нашої історії, що прагнемо дізнатися про мотиви та вчинки наших дідів та прадідів. Коли згадуємо епоху Хмельницького то, безумовно, говоримо про українську козацьку державу. І тому мені дещо ніяково коли ми святкуємо 24 роки незалежності. Та нам уже мінімум тисячу років! Ми породили таку світову європейську державну та європейську культуру! Але у нас вкрали наше ім’я, нашу церкву, нашу пам’ять. Натомість нам привезли чужих героїв – якихось Щорсів, Чапаєвих, Котовських, – відзначив Віктор Ющенко.

Наукові читання триватимуть впродовж двох днів. 13 жовтня учасники заходу побувають у Чигирині. Тут матимуть нагоду ознайомитися з однією з кращих колекцій експонатів доби козацької держави – експозицією музею Богдана Хмельницького в Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин».
Будьте чемні