Черкаські хакери 5 травня близько 14:00 зуміли зняти з карток громадян США близько 100 000 доларів і перевели їх в Україну, проте їх встигли вчасно зупинити.
Про це журналістам повідомив начальник відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС в Черкаській області Ігор Тининика.
За його словами, картки вдалося заблокувати, тому кошти хакери так і не зняли. Але фізично перераховані кошти знаходяться на території України.
– Зараз ми намагатимемося їх затримати, – повідомив Тининика.
Загалом, за його словами, злочинів із викрадення коштів з банківських карток на Черкащині реєструють близько 100 на рік. Більшість з них розкривається.
Звичайні злодюжки діють не так високотехнологічно. Зазвичай, вони вибирають жертв по “От і дО”, або по сайтах із оголошеннями на продаж, вдають, нібито купують товар, і усіляко випрошують у продавця повідомити останні 4 цифри номера його банківської карти. Після цього просять продиктувати код, який надійшов на номер мобільного. І після цього картка опиняється під контролем шахрая. І через програми онлайн-банкінгу виводяться усі кошти з рахунку.
Інколи злочинці мають за спільників і працівників основних мобільних операторів. І тоді ознакою того, що з карткою здійснюються якісь сторонні дії є те, що …щезає мобільний зв’язок. Бо перед цим шахраї, здійснивши три дзвінки на мобільний жертви, номер якого прив’язаний до картки, блокують sim-карту під приводом того, що телефон загублено, і при допомозі працівника мобільного оператора отримують нову sim-карту, на яку приходять ключі від банківської карти. Тоді злочинці знімають кошти з банкомату, навіть не маючи карти при собі.
Тому у міліції просять громадян не повідомляти пін-код до картки, ключові слова тощо, навіть працівникам банку. А при дзвінках людей, що просять повідомити їм ваш пін-код чи будь-яку іншу персональну інформацію, варто звертатися на “102”.
Втім, кошти інколи можуть щезати з картки і “завдяки” банківським працівникам. Черкаська міліція минулого року виявила 2 групи банківських клерків, які, маючи доступ до баз даних клієнтів, “перераховували” кошти з клієнтських рахунків на свої. А для того, аби керувати картками, деяким міняли номер, прив’язаний до неї, безпосередньо у банківській програмі.
Загалом, обидві компанії банкірів “з великої дороги” зуміли “зістригти” з рахунків своїх клієнтів близько 200 тис. гривень. Одна з груп вже за судовим вироком відбуває 3-річне умовне покарання. Щодо іншої – ще триває слідство, за місяць матеріали мають бути передані до суду.
З іншого боку, за словами Ігоря Тининики, пограбування карток при допомозі накладок на клавіатуру та скіммерів у Черкасах не поширене. Принаймні, останні півтора роки такі випадки у місті не фіксувалися.
Будьте чемні