
Минулого тижня фермери зустрілися з головою Черкаської облдержадміністрації Сергієм Тулубом у селі Босівка на Лисянщині. Окрім фермерів, до круглого столу просто неба приєдналися науковці та чиновники. Фермери та сільські підприємці запевняли, що їм для розвитку необхідні доступні кредити, цілеспрямоване підвищення кваліфікації та можливість орендувати землю у місцевих жителів.
Для довідки: У області працюють більше тисячі фермерів і фермерських господарств і 670 сільгосппідприємств. Ціього року на підтримку фермерських господарств із обласного бюджету було виділено 1,2 млн гривень.
Поговорити про проблеми дрібних фермерів зібралося близько двох десятків черкащан. Гостей на своїй території приймав директор СФГ «Надія» Едуард Синюк. Разом із сім’єю у Босівці він вирощує зернові, овочі, фрукти та ягоди. Коли 10 років тому чоловік разом із батьком заходився розчищати поле для майбутнього урожаю, місцеві називали фермерів не інакше, як фанатами та диваками, дехто навіть насміхався. Нині господарство розвивається. Сад Синюків – доглянутий та щедрий на врожай. Саме його і показали підприємці губернатору та делегації. Едуард Дмитрович розповів, що успіхів вдалося досягти завдяки підготовці, яку він отримав в Уманському університеті садівництва.
– Молодий фермер – це кредити, – зазначає Едуард Синюк. – Вони повинні бути більш доступними, із нижчою відсотковою ставкою. Адже галузь сільського господарства специфічна. Варто державі домовлятися з банками, бо нині отримати кредит дуже проблематично. А якщо підприємство стане на ноги, то постане та ж проблема, що нині у молочній галузі – це необхідність створення кооперативів. Невеликі господарства самотужки не зможуть реалізовувати вироблену продукцію.
– Мене сьогодні хвилює, що серед сільгоспвиробників фермери мають частку виробництва усього 10%, – зауважив Сергій Тулуб.
Присутні науковці з інституту садівництва ім. Л. Симиренка зазначили, що на рік українці мають споживати 79 кг плодів, зараз же кожному з нас дістається лише половина цієї норми. Саме тому так важливо сьогодні розвивати садівництво. Фермери охоче беруться за справу, кажуть учасники зустрічі, щороку їх реєструють все більше. Втім, так само багато їх банкрутує через нестачу техніки та незадовільний розвиток виробничої інфраструктури.
Серед перешкод, які заважать фермерам працювати ефективніше, черкаські підприємці назвали бюрократичні перепони, хоча і визнали, що останнім часом їх поменшало. Серед побажань фермерів – частіше проводити практичні семінари на базі навчальних закладів області для обміну досвідом, розвивати ринкову кредитно-фінансову інфраструктуру, запровадити систему виробничих договорів, залучати іноземні інвестиції, активніше використовувати технологічні новації, побудувати сховища для сільгосппродукції.
– Досвід свідчить, що ефективність вища там, де обсяг землекористування перевищує 500 га, – додав фермер Григорій Плічко з Драбова.
Та отримати землю в оренду нині не просто. Фермери нарікають, що чорноземи легко віддають у користування заїжджим бізнесменам, які не поспішають дбати про село. Натомість дрібним місцевим фермерам землю виділяють на так званих «неудобках». Тому жашківчани просили першочергове право на оренду землі надавати місцевим жителям. Крім цього, фермери просять переглянути механізм оцінки землі у ярах та на схилах, оскільки працювати на ній затратніше.
Наголосили присутні і на тому, що рослинництво неможливо ефективно розвивати без тваринництва. Та останнім займатися складно. Так, лише за дозволи для екологічних служб фермеру треба викласти 40 тис. грн. на рік. А штрафи за викиди газів від тваринництва сягають колосальних сум.
– Якщо буде зроблено хоча б 10% озвучених питань, це буде надзвичайно корисно, – оцінює зустріч її учасник, професор, завідувач кафедри садівництва Уманського національного університету садівництва Олександр Мельник. – Щодо проблем… Їх набагато більше. Зокрема відсутність організованої системи навчання фермерів новим технологіям. У цьому могли б знайти місце фахівці дорадницьких центрів. Крім того, в галузі садівництва варто було б об’єднати зусилля існуючих в нашій області установ: Інституту помології (Мліїв), Уманського національного унівеситету садівництва, корпорації “Черкасисадвинпром” та проектного інституту “Черкасидіпросад”.
Для ефективного реагування на проблеми фермерів губернатор запропонував створити спеціальний підрозділ при Головному управлінні агропромислового розвитку області.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні