
Куди краще рухатися Україні до Європи, чи Росії, що обирати: євроінтеграцію, чи Митний союз. Про це дискутували під час круглого столу «Українське майбутнє: Митний Союз чи Євроінтеграція», який нещодавно проходив у стінах редакції газети «Нова Доба». Серед запрошених були експерти з черкаських університетів та журналісти.
У тому, що нашій країні варто обрати шлях в напрямку Європи переконана професор, завідувач кафедри філософії ЧДТУ Анжела Бойко. Вона розповіла, що кожна країна, яка є членом Євросоюзу, має свою історію входження до цієї асоціації.
– Загальних рецептів щодо членства в Євросоюзі на сьогодні немає. Якщо згадати історію кожної країни в момент її входження в Європейську інтеграцію, то ми помітимо, що наприклад, та ж Німеччина приєднувалася історично після зруйнування Берлінської стіни. До Чехії та Польщі застосовувався інший підхід. Тобто до України не можна застосовувати ті ж самі підходи та рецепти, які використовувалися до інших країн, – поділилася судженнями з присутніми Анжела Бойко.

Професор переконана, що європейська інтеграція сприятиме тому, що українцям доведеться робити так звану «роботу над собою».
– До нас ніхто не прийде і не наведе порядок ні в політичній, ні юридичній сфері. Ніхто нам не побудує економічні засади, які відповідатимуть європейським правилам. Тому Європа – це вибір і можливості, але це також і кропітка робота над засадами того, яку ми хочемо бачити країну, – наголосила пані Анжела.
Її колега з Черкаського національного університету, доцент кафедри державно-правових дисциплін Василь Мойсієнко також прихильник європейського шляху.
– До російського вектора я дуже скептично ставлюся. Росія вже розпочала відкриту торгову війну проти України. Але в такий спосіб, напевне, програла, бо прорахувалась, – зазначає пан Василь.
Про європейську інтеграцію він каже, що у цьому разі головною вимогою перед нашою країною має стати верховенство права.
Натомість заслужений журналіст України Борис Педченко вважає, що вирішувати долю країни у плані вибору має народ. Для цього необхідний референдум.
– Україні можна співпрацювати і з Європою, і з Митним Союзом. Але оптимізм пропадає, коли глянеш на стан, який зараз відчувається у Європі. Панує Німеччина, Голландія, Франція та Швеція. А решта? Подивіться, що робиться в Греції чи Болгарії. Вся справа в тому, що всі члени Євросоюзу поділені по рангах, – міркує Борис Педченко.
Натомість Анжела Бойко все ж заспокоїла присутніх, зазначивши, що долучаючись до євроінтеграції, країни не втрачають свою національну та політичну ідентичність.
– Тобто немає уніфікації. Ми пишаємося тим, що живемо в Європі, але представляємо європейську спільноту, стоячи на позиціях своєї національної ідентичності, – каже професор.
Будьте чемні