Черкаська обласна рада звернулась до Президента Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та голови Верховної Ради Володимира Гройсмана із низкою пропозицій законодавчих змін, які допоможуть знайти кошти для вирішення проблем в області.
За відповідне звернення проголосували 64 депутатів.
Зокрема, депутати пропонують внести зміни до Податкового кодексу, аби 10 % податку на прибуток великі платники, зокрема, “Азот”, платили до обласних бюджетів тих регіонів, на території яких підприємство здійснює свою діяльність.
Також, щоб не втрачати орендну плату за землю, депутати пропонують зазначити у законі, що орендар мусить протягом місяця з від дати укладення договору оренди землі зареєструвати документ і запровадити відповідальність за ухилення від виконання цієї норми.
Депутати також пропонують повернути щоквартальне декларування податку на доходи фізичних осіб, а також враховувати у освітній і медичній субвенції розвиток матеріально-технічної бази бюджетних установ, а не тільки зарплату і комуналку.
Також депутати пропонують виділити місцевим бюджетам області додатковий фінансовий ресурс на утримання закладів освіти та медицини та вирішити питання щодо передачі приміщень та майна установ до комунальної власності.
З метою усунення непрозорості розподілу коштів депутати пропонують розподіл коштів Державного фонду регіонального розвитку здійснювати на 100 % пропорційно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні.
Також депутати просять виділити з державного бюджету додаткові кошти на завершення реконструкції поліклініки обласної лікарні під обласний перинатальний центр у сумі 14,9 млн. грн., очисних споруд у м. Золотоноші – 9,4 млн. грн. та на капітальний ремонт під’їзної дороги до міста Сміла – 60 млн. грн.
З метою збільшення фінансового ресурсу місцевих бюджетів депутати пропонують зараховувати 70 % податку на доходи фізичних осіб до районних та міських бюджетів, 20 % – до обласних, до державного бюджету – 10 %.
Звернення депутатів обласної ради
до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету
Міністрів України про внесення змін до чинного законодавства у
зв’язку з необхідністю вирішення проблемних питань в
бюджетній сфері по Черкаській області
Верховною Радою України прийнято ряд змін до податкового та бюджетного законодавства, покликаних реалізацію реформ щодо децентралізації влади, зміцнення фінансової самодостатності громад,
стимулювання їх до нарощення власної податкової бази.
Разом з цим, не вирішеними залишились ряд проблемних питань, які сповільнюють процес реформ на місцевому рівні, негативно впливають на використання податкової бази та стан соціально-економічного розвитку територій.
Депутати обласної ради звертаються з проханням розглянути запропоновані зміни до податкового та бюджетного законодавства, впровадження яких справить позитивний вплив не лише на розвиток
Черкащини, а і всіх без виключення областей України та посилить позитивний результат від запроваджених в державі реформ.
1. Зарахування 10% податку на прибуток підприємств приватної власності до обласного бюджету за місцем здійснення виробничої діяльності
Відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” від 28.12.2014 № 79-VIII із 1 січня 2015 року джерелом надходжень обласного бюджету визначено 10 відс. податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки.
За інформацією Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області ряд платників області зареєстровано в інших регіонах країни. Серед них банківські установи, страхові організації, ПАТ “Азот”, ПАТ “Черкаське хімволокно” та інші, які сплачують податки до державного бюджету по м. Київ і інших регіонів країни.
Пропонуємо:
Внести зміни до Податкового кодексу України щодо визначення сплати 10 % податку на прибуток до обласних бюджетів тих регіонів, на території яких підприємство здійснює свою діяльність.
2. Визначення терміну проведення державної реєстрації договору оренди землі після його укладення
Відповідно до вимог Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Без державної реєстрації договір вважається неукладеним, тому немає підстав для нарахуванням платежів за договором оренди.
Діючими законодавчими актами з питань земельних відносин не визначено термін, у який договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Наслідком цього, в області близько 100 договорів оренди були зареєстровані із терміном від 2 місяців до року із дня підписання договору оренди. Орендна плата за цей час до місцевих бюджетів не сплачувалась.
Зокрема, у Золотоніському районі орендар Хилько В.В. у вересні 2014 року уклав 14 договорів оренди на загальну площу 64,3 га землі і до цього часу не зареєстрував їх.
Канівський район – орендар Коваль К.Ф., 3 договори укладені ще в червні 2014 року і не зареєстровані;
Кам’янський район – орендар Пухир О.О., 5 договорів укладено у серпні 2014 року і не зареєстровані.
За мінімальними розрахунками, умовні втрати від затягування термінів реєстрації договорів оренди земель державної та комунальної власності складають понад 1 млн. грн.
Пропонуємо, з метою недопущення втрат надходжень орендної плати за землю до бюджетів органів місцевого самоврядування:
– внести зміни до Закону України «Про оренду землі» в частині визначення однією з істотних умов договору оренди земельних ділянок обов’язкове проведення державної реєстрації у місячний термін, після його укладення;
– встановити відповідальність орендарів земельних ділянок за порушення терміну реєстрації договору.
3. Відновлення механізму декларування податку на доходи фізичних осіб
Податок на доходи фізичних осіб є основним бюджетоформуючим джерелом доходів місцевих бюджетів, декларація по сплаті подається до фіскальної служби один раз на рік.
Податковим кодексом України в редакції від 02.12.2010 № 2756 – VI було урегульовано питання подання податковим агентом податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб. В результаті виконання цих вимог, станом на 1 квітня 2011 року в картках особових рахунків платників податків задекларовано заборгованість з цього податку у сумі 8,3 млн.грн., тоді як до запровадження обов’язкової звітності її розмір не перевищував 1 млн.грн.
Внесеними у квітні 2011 року змінами до Податкового кодексу України, виключено вимогу щодо подання податковими агентами декларації з цього податку.
Пропонуємо: зважаючи на важливість своєчасних надходжень цього податку як до місцевих так і до державного бюджетів, просимо внести зміни до Податкового кодексу України в частині відновлення механізму щоквартального декларування податку на доходи фізичних осіб.
У той же час, з метою уникнення соціальної напруги у суспільстві, збереження позитивних тенденцій співпраці влади та бізнесу, пропонуємо виключити із переліку податкових агентів, які зобов’язані подавати податкові декларації, фізичних осіб, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (фізичні особи), та тих, що не мають найманих працівників, не проводили нарахування доходів фізичним особам у звітному періоді.
4. Недостатність у коштах освітньої і медичної субвенцій та невідповідність розподілу цих субвенцій положенням змін до Бюджетного кодексу України
Частиною третьою статті 94 Бюджетного кодексу України передбачено здійснення розрахунків по освітній та медичній субвенціях на підставі державних соціальних стандартів і нормативів.
Однак, в Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» видатки на здійснення освітньої та медичної субвенцій розраховані аналогічно формулам, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2014 № 1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів», де відсутні положення щодо соціальних стандартів.
За попередніми розрахунками, дефіцит у коштах цих субвенцій по місцевих бюджетах області становить 495 млн.грн., у т.ч. по освітній субвенції – 258 млн.грн., медичній – 237 млн.грн.
Законодавчо не визначено, ким буде покриватися зазначений дефіцит у коштах і хто буде нести відповідальність за невиплачену заробітну плату, заборгованість по комунальних послугах та енергоносіях тощо.
Пропонуємо:
Здійснювати розрахунки освітньої та медичної субвенцій відповідно до вимог статті 94 Бюджетного кодексу України з урахуванням законодавчо визначених соціальних стандартів і нормативів, які враховують також видатки на розвиток матеріально-технічної бази бюджетних установ.
Внести зміни до Бюджетного кодексу України і визначити, що Міністерство освіти і науки України та Міністерство охорони здоров’я України несуть відповідальність за фінансове забезпечення бюджетних установ, що утримуються за рахунок вищезазначених субвенцій.
5. Надання медичної допомоги категоріям хворих, які потребують високовартісного лікування
Значних бюджетних коштів, особливо в умовах значного зростання вартості медикаментів, потребує надання медичної допомоги хворим на соціально-небезпечні хвороби, онкозахворювання, хворим нефрологічного
профілю, які потребують лікування методом гемодіалізу. Мінімальна потреба становить в межах 250 млн.грн.
Так, на лікування лише одного хворого на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу в рік необхідно більше 230 тис.грн., враховуючи їх загальну кількість в цьому році (240 осіб), потреба на 2015 рік становить більше 55 млн.грн.
Довідково: У прикінцевих положеннях Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено Кабінету Міністрів України до 15 лютого 2015 року збільшити видатки на дитячу онкологію та гемодіаліз.
Пропонуємо доповнити статтю 94 Бюджетного кодексу України частиною
5 такого змісту:
«5. При розрахунку обсягів медичної субвенції окремо передбачаються цільові кошти на медикаментозне забезпечення населення з лікування хворих з хронічною нирковою недостатністю методом гемодіалізу, лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет та онкологічно хворих. Розрахунок цих коштів
здійснюється Кабінетом Міністрів України, виходячи із кількості хворих та фінансових нормативів, обрахованих на підставі затверджених державних соціальних стандартів.»
6. Незабезпеченість бюджетними призначеннями видатків на утримання установ охорони здоров’я, які передані на фінансування з державного бюджету.
На фінансування з місцевих бюджетів області у 2015 році передано 3 заклади охорони здоров’я, фінансування яких у попередні роки здійснювалось з державного бюджету. При цьому збільшення обсягу видатків по цих регіонах не забезпечує потребу в коштах на їх утримання навіть по видатках фонду
оплати праці. Наприклад, у передбаченій медичній субвенції по бюджету м. Сміла на ці заклади враховано 10,8 млн. грн., тоді як у 2014 році видатки на їх утримання склали 26,7 млн. грн.
Крім того, приміщення та медичне обладнання Державного закладу “Спеціалізована медико-санітарна частина № 14”, м. Сміла перебуває під заставою.
Пропонуємо виділити місцевим бюджетам області додатковий фінансовий ресурс на утримання даних закладів та вирішити питання щодо передачі приміщень та майна установ до комунальної власності.
7. Розподіл коштів Державного фонду регіонального значення
Статтею 24-1 передбачається розподіл коштів Державного фонду регіонального розвитку здійснювати у співвідношенні 80 відсотків коштів – відповідно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні; 20 відсотків коштів – з урахуванням рівня соціально-економічного розвитку регіонів відповідно до показника валового регіонального продукту в розрахунку на одну особу (для регіонів, у яких цей показник менше 75 відсотків середнього показника по Україні).
Пропозиція:
З метою усунення непрозорості розподілу коштів пропонуємо розподіл коштів Державного фонду регіонального розвитку здійснювати на 100 відсотків пропорційно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні.
8. Реконструкція найбільш соціально-значимих об’єктів області
Впродовж останніх років в області ведуться будівельні роботи по таких соціально-значимих об’єктах, як реконструкція поліклініки обласної лікарні під обласний перинатальний центр (готовність об’єкту – 92 відс.) та очисних споруд у м.Золотоноші (готовність об’єкту – 77 відс.). Крім того, потребує капітального ремонту під’їзна дорога до міста Сміла.
Пропонуємо:
Виділити з державного бюджету додаткові кошти на завершення реконструкції поліклініки обласної лікарні під обласний перинатальний центр у сумі 14,9 млн. грн., очисних споруд у м. Золотоноші – 9,4 млн. грн.
та на капітальний ремонт під’їзної дороги до міста Сміла – 60 млн. грн.
9. Дисбаланс між можливостями наповнення дохідної частини районних і обласних бюджетів та їх видатковим навантаженням.
Внесені зміни в частині розмежування податку на доходи фізичних осіб, що надходитиме до обласного та районних бюджетів, не покривають передані видаткові повноваження (навіть без урахуванням переданих з інших бюджетів видатків).
За попередніми обрахунками, районні бюджети отримуватимуть в межах 58 відс. доходного потенціалу району, тоді як на фінансуванні з цих бюджетів залишиться близько 80 відс. видаткового навантаження.
Так, мінімальна потреба в коштах на фінансування видатків по районних бюджетах Черкаської області складатиме в середньому 755 млн. грн. на рік, фактично ж ці бюджети з урахуванням базової дотації отримуватимуть близько 554 млн. грн. Аналогічна ситуація і в обласному бюджеті.
Разом з цим, на рівні сільських, селищних та міських (міст районного значення) бюджетів доходи в обсязі 393 млн. грн. в 2 рази перевищують залишені за ними видатки (189 млн. грн.).
Зазначений дисбаланс негативно вплине на стан фінансування установ освіти, культури, фізичної культури та спорту.
Особливо гостро постає питання фінансування дошкільних навчальних закладів. Їх передача до районного бюджету може лише погіршити фінансове6 забезпечення цих закладів – районні бюджети не матимуть додаткового фінансового ресурсу для забезпечення їх потреб у повній мірі, зокрема на розвиток, внаслідок чого органи місцевого самоврядування неохоче ідуть на передачу цих закладів із свого підпорядкування до районного.
Пропонуємо:
З метою збільшення фінансового ресурсу місцевих бюджетів зараховувати 70 відс. податку на доходи фізичних осіб до районних та міських бюджетів, 20 відс. – до обласних, до державного бюджету – 10 відс.
Будьте чемні