
Мухи, павуки, таргани та мурахи навіть снилися Ользі Фреймут після ревізії в Черкасах. Відеоверсію перевірки закладів харчування міста українцям показали в понеділок. Програму тепер активно обговорюють у соціальних мрежах. Головний санітарний лікар Черкас повідомив про безпорадність своєї служби щодо перевірки кав’ярень, адже робити це можна планово лише раз на 5 років. Телевізійники радять людям все ж штурмувати контролюючі органи в пошуках справедливості, а журналісти пишуть про звернення тарганів до прокуратури. “Заплямованим” у проекті харчівням загрожує позапланова перевірка.
Черкаси запам’ятаються “Ревізору” надовго. Такої кількості комах, як цього разу, у закладах харчування ведуча ще не знаходила. У “Пельменній” на привокзальній площі “ревізорка” побачила справжні тарганячі перегони в кухні, тарган прикрашав навіть морозилку в холодильнику. Павуки, дохлі мухи та мурахи змусили Ольгу обурюватися та кричати, втім працівники закладу поховалися. Апофеозом видовища стало вбивство таргана кухаркою. Його вона причавила своєю долонею. У “Пельменній” ведуча зафіксувала також брудні та липкі пательні й баняки, неприбрані столики, відсутність туалету, загратовану терасу.
Комашині історії продовжилися і у ресторані «Парижанка». Фреймут сподівалася віддати золото саме цьому закладу, адже в столиці Франції залишити його не довелося. Та де там! Тут вона застала брудну техніку, мікрохвильову піч на ізоляційній стрічці, розлюченого власника закладу та …мертвого таргана. Ведуча замовила салат, торт та каву на 42 гривні. Напій лише понюхала, а на салат лише подивилася. Оформлення страв та посуд, у якому їх подали вона прокоментувала так: “Вміла готувати, та не вміла подавати”.
Розчарувала телевізійників і “Бар-піцерія” поблизу залізничного вокзалу. Зіркова ведуча там вжахнулася мертвих мух на липкій стрічці. У піцерії також не виявилося половини страв, зазначених в меню, в приміщенні було сіро і темно, холодильник аж свистів, а в ньому ховалися зіпсовані продукти на гнилий помідор.
У одному з найдорожчих ресторанів міста – «Боттічеллі» Ольга Фремут знайшла мурах у вишневому штруделі. Не пощастило зустрітися з мешканцями закапелків та шафок у “Вареничній”. Хоча в історії закладу був інцидент, коли відвідувачка помітила таргана прямісінько на шоколадній поливці до сирників. Цю страву Ользі приготували бездоганно, проте їй не сподобався туалет, від якого необхідно брати ключі на барі, сумнівне походження молокопродуктів, брудний комірець на сорочці офіціанта. Оцінила стриманий національний інтер’єр закладу, замовлені гречаники, чистоту в залі та ввічливість персоналу. Проте, сказала холоднокровно “Ні”. Хоча серце ведучої говорило “так”.
Золота відзнака “Ревізора” дісталася володарям срібної – суші-бару “Фугу”. Заклад виконав усі побажання Ольги, які вона висловила під час першої перевірки. Тут змінили інтер’єр, купили нові холодильники. Та найбільше вразила зіркову ведучу чистота, яку вона назвала “маніакальною”. Без мурашок тут також не обійшлося, та були вони лише на шкірі в схильованих працівників перед озвученням рішення “Ревізора”.
– За Законом «Про основні засади державного нагляду в сфері господарської діяльності» планові заходи державно-санітарним наглядом в закладах харчування здійснюються залежно від ступеню ризику підприємства, – тлумачив журналістам після ефіру головний санітарний лікар міста Василь Загородній.
Нині такі перевіряють лише раз на 5 років. Така новація відбулася наприкінці минулого року. Ще донедавна ресторани та кафе перевіряли раз на 3 роки, бо вони належали до категорії спочатку високого, а потім середнього ступеню ризику.
– Позапланове здійснення перевірок закладів харчування можливе лише за офіційним зверненням громадян із зазначенням їхньої адреси та прізвища, анонімні скарги не розглядаємо, – коментує завідувачка епідеміологічного відділу управління Держсанепідслужби в Черкаській області Ольга Савенко. – Сьогодні існує багато бюрократичних вимог, які йдуть не на користь споживачам, а фактично лише на користь приватним підприємцям.
Фахівець пояснює, як реагують на скаргу: спочатку санстанція реєструє звернення, тоді пише клопотання до Міністерства охорони здоров’я. Після отримання згоди від нього на проведення позапланової перевірки, фахівці зможуть вирушити на об’єкт. Процедура, як правило, займає кілька тижнів.
Останній випадок, пригадує Ольга Володимирівна, завершився тим, що людина, на яку скаржилися, пішла в декретну відпустку.
Крім того, 2011 року Указом Президента санепідеміологів зорієнтували щодо нагляду за нехарчовими продуктами. А ось як контролювати якість харчових, визначено лише в документах на кшталт доручень.
Василь Загородній вже звернувся до головного державного санітарного лікаря області, щоб позапланово перевірити заплямовані в програмі заклади. Утім, чи вдасться розігнати тарганів у “Пельменній”, сказати сьогодні важко, бо заклад належить до компетенції залізничної санстанції.
Тим часом команда програми закликає містян не залишати проблему без вирішення, а на сайті speak.ck.ua журналісти розмістили жартівливий матеріал про те, як таргани скаржитимуться до прокуратури та Грінпісу на “Новий канал”.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Кафе “Парижанка”
Кафе “Варенична”
Кафе “Пельменна”
Ресторан “Боттічеллі”
Як знімалась програма у Черкасах (частина 1)
Як знімалась програма у Черкасах (частина 2)
Будьте чемні