91296
Фото: zn.ua

16 жовтня набув чинності закон про люстрацію, який визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні. Як же діятиме новий закон, коментують голова Черкаського громадського люстраційного комітету Вікторія Феофілова та юрист, депутат Черкаської міської ради Микола Кудрявцев.

– Безумовно, ми вітаємо цей закон, який такими титанічними зусиллями був пролобійований громадянським суспільством, – говорить Вікторія Феофілова. – Звісно, він не зможе відразу очистити весь державний апарат від негідників і корупціонерів. Але дозволить зробити перший крок, принаймні показати, що люстрація в законний спосіб в принципі можлива у нашій країні. Якщо сказати грубо, то під люстрацію підпадає не лише начальство, до рівня районів області, а й також ті, хто брали безпосередню участь у влаштуванні репресій під час Революції Гідності і чиїми руками кидали за грати активістів. Це працівники суду, МВС, прокуратури, СБУ. Також дуже цікаво, що статки усіх чиновників будуть порівнювати з їхніми офіційними доходами. І у разі невідповідності – звільняти. А також звільненню підлягають керівники КПСС та КПУ, співробітники (гласні чи не гласні) КГБ та ФСБ. Звичайно, не обійдеться без того, щоб хтось захотів уникнути люстрації – змінив факти в біографії, переписав майно на далекого родича, тощо. І ось тут має включитися громадянське суспільство – не дати відбутися таким речам. Для цього на заміну громадським люстраційним комітетам прийде заснована на законних підставах Наглядова громадська рада, що складатиметься виключно з журналістів та громадських активістів. Саме вони прийматимуть заяви та скарги від населення і перевірятимуть їх. А допомогти люстрації зможе кожен – список осіб, що проходять люстраційну перевірку та їхні біографії і декларації буде опубліковано на сайті http://lustration.minjust.gov.ua/. Тож долучитися до контролю за тим, як виконується закон, може кожен громадянин України.

Як Черкаський громадський люстраційний комітет ми, скоріше за все, припинимо свою діяльність відразу після формування Наглядової громадської ради. Адже не вбачаємо сенсу у дублюванні функцій законно створеного органу, який матиме відповідні повноваження. В будь-якому разі, як тільки буде прийнято відповідне рішення, ми оголосимо про це публічно і відзвітуємо за проведену нами роботу.

Щоправда, як зазначає Вікторія, зараз важко наперед визначити, скільки чиновників буде звільнено у результаті дії закону про люстрацію. За її словами, з числом звільнених голів та заступників ще можна визначитись, проте найважче буде порахувати тих, кого звільнять за невідповідність зарплати та майна, яке йому належить.

– Тих, кого звільнять за участь у “посадках” активістів, за нашими підрахунками, осіб 30. Але знову ж, ми точно не знаємо, бо не маємо доступу до матеріалів прокуратури чи міліції, – зазначає Феофілова.

Микола Кудрявцев, як юрист, вважає, що закон потрібен, але прийнятий документ – далекий від досконалості і має певну вибірковість дії.

– Це, в принципі, очікувано від будь-якого закону на цю тему, тому що він зачіпає інтереси багатьох людей і був явно предметом політичних торгів, – зазначає Кудрявцев. – Мене наприклад, здивувало, що заступники міського голови не проходять люстрацію. Щодо міських, сільских та селищних голів, голів обласних та районних рад – це зрозуміло, вони обрані, їм довірила громада. А ось щодо заступників – дивно. Уявімо в кріслах заступників голови облради зараз “колишніх”. А це можна. І навпаки, формально менше року людина була на службі – і все… Я просто боюся, щоб закон не використовували під шумок для політичнї боротьби, не та ж була його мета… А ще гірше буде, якщо і ліжка пересунуті, і …дівчат поміняно, а як був бордель, так і залишився борделем. Тобто, прийняття цього закону – це лише половина шляху до очищення і справжніх реформ. Необхідно міняти усю правоохоронну систему. Тому я люстрацію сприймаю стримано, а от системні закони – про прокуратуру, приміром, – більш позитивно. На черзі ВСЯ правоохоронна система. Без неї всі наші люстрації, на мою думку, не матимуть жодного ефекту. Прийдуть свіжі наївні хлопчики, і… стануть такими ж. Бо – система.

Для довідки: 

Заходи з очищення влади здійснюються щодо: прем’єр-міністра України, першого віце-прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністра України, а також міністра, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету міністрів України, голови Національного банку України, голови Антимонопольного комітету України, голови Фонду державного майна України, голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їх перших заступників, заступників;генерального прокурора України, голови Служби безпеки України, голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Управління державної охорони України, керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, керівника податкової міліції, керівника центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, їх перших заступників, заступників; військових посадових осіб Збройних сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;членів Вищої ради юстиції, членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, професійних суддів, голови Державної судової адміністрації України, його першого заступника, заступника;глави Адміністрації президента України, керівника Державного управління справами, керівника Секретаріату Кабінету міністрів України, урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, їх перших заступників, заступників;начальницького складу органів внутрішніх справ, центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту; посадових та службових осіб органів прокуратури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Національного банку України; членів Центральної виборчої комісії, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, голів та членів національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, державне регулювання у сферах зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг;керівників державних, у тому числі казенних, підприємств оборонно-промислового комплексу, а також державних підприємств, що належать до сфери управління суб’єкта надання адміністративних послуг;інших посадових та службових осіб (крім виборних посад) органів державної влади, органів місцевого самоврядування; та осіб, які претендують на зайняття посад, зазначених вище.

Окрім того, заборона обіймати посади в органах державної влади застосовується до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року посаду (посади) у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, і щодо тих державних посадовців, які обіймали посаду (посади) у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені в цей період з відповідної посади (посад) за власним бажанням.

загрузка...

Автор статті

Галина Березенко

головний редактор сайту

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.