24 березня відзначався Всесвітній день боротьби з туберкульозом. На Черкащині його не можуть подолати. Крім того, збільшилася кількість хіміорезистентного туберкульозу. Це складна форма інфекції, стійка до більшості ліків. Проте, позитивні тенденції у боротьбі з недугою за результатами минулого року також є, стверджує обласний позаштатний фтизіатр Дар’я Левандовська. Так, покращилася рання діагностика, поменшало пацієнтів з відкритими та деструктивними формами туберкульозу, зменшилася смертність від недуги.
Торік черкаський регіон посів 14 рейтингове місце по Україні за рівнем захворюваності на туберкульоз. Щомісяця він забирає життя 870 українців. У світі на туберкульоз щороку хворіють 9 млн. людей, третина помирають, тобто більше, ніж від СНІДу, малярії, грипу та інших інфекцій разом узятих.
1993 року ВООЗ започаткувала день боротьби з хворобою. Цьогоріч його гасло – «Зупиніть туберкульоз протягом мого життя». Зробити це дуже складно. Медики зазначають, поки рівень життя українців буде низьким, соціальні хвороби супроводжуватимуть їхнє життя. В області протягом минулого року на туберкульоз вперше захворіло 800 осіб. Показник захворюваності загалом зріс майже на 10%. Він сягає 62,8 на 100 тис. населення, проти 57,2 на 100 тис. населення за аналогічний період минулого року. 12,2 на 100 тис. населення хворіють на позалегеневі форми недуги. У Європі показник менший удесятеро.
Фахівці відзначають, що туберкульоз виявили у більшої кількості дітей – у 14 дітей та 9 підлітків. Вони пояснюють це збільшенням обсягів та покращенням якості профоглядів серед дитячого та підліткового населення.
Захворюваність на ВІЛ–асоційований туберкульоз зросла на 28,6% порівняно з 2011 роком.
Та найбільше занепокоєння викликає поширення найскладнішої форми захворювання.
– Сьогодні особливу стурбованість викликає стійка тенденція до розповсюдження хіміорезистентного туберкульозу, який потребує більш тривалого та дороговартісного лікування, – додає обласний позаштатний фтизіатр ГУОЗ та МК Дар’я Левандовська.
Такі хворі лікуються до двох років і часто не дотримуються схеми лікування, бо виснажуються морально. А хвороба підступна. Інфекція цієї форми стійка до найефективніших ліків. Пацієнти з таким діагнозом майже приречені, говорить лікарка. Нині у області близько 200 таких хворих
– По Україні від хіміорезистентного туберкульозу виліковується 40% пацієнтів. Частина, 5-6%, переводиться паліативне лікування, – додає Дар’я Левандовська. – Паліатив за останніми нормативами може відбуватися і на дому. На хіміорезистентний хворіють пацієнти, які не дотримуються схеми лікування, або лікуються за неправильно призначеною.
– Найбільш небезпечне те, що при відкритій формі хворі заражають оточуючих людей вже саме цією формою туберкульозу.
Хіміорезистентний туберкульоз веде до ще складнішої форми захворювання. – мультирезистентного, лікування якого ще складніше.
Серед проблем боротьби з захворюванням – недобросовісне лікування туберкульозників. Почасти дехто не доліковується спеціально, аби не втратити інвалідність, серед несвідомих багато наркозалежних черкащан.
– Були внесені зміни до законодавства України про примусову госпіталізацію, – розповідає Дар’я Олександрівна. – У нас є кілька палат з гратами на вікнах і дверима, які замикаються. Торік там побувало кілька хворих. Складність у тому, що така примусова госпіталізація можлива лише за рішенням суду. Тримати пацієнта ми можемо в закладі тільки три місяці. Але йдеться не про лікування, а госпіталізацію. Тобто людина може перебувати в палаті, але не приймати ліки. Серед решти проблемних моментів – якість харчування пацієнтів, забезпечення їх медикаментами для симпотатичного і пагогенетичного лікування, тобто супутніх захворювань при туберкульозі. Нині ж ліки виділяють лише на боротьбу з інфекцією.
ДО ТЕМИ:
Черкаська область включена до областей, де з 2013 року реалізується програма «Зниження захворюваності туберкульозом в Україні за рахунок розширення та покращення доступу до високоякісних послуг з профілактики та лікування туберкульозу».
У краї функціонує два заклади, які надають стаціонарну допомогу хворим на туберкульоз: Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер та Уманська міська лікарня №1.
ВАРТО ЗНАТИ:
Туберкульоз – хвороба інфекційна і збудником його є мікобактерія туберкульозу. Є багато видів мікобактерій: людський, бичачий, пташиний, мишачий та ін. Усі вони можуть уражати людину. Мікобактерії стійкі у навколишньому середовищі. Так, збудники туберкульозу зберігаються в ґрунті 1-2 роки, у річковій воді до 5 місяців, у вуличній пилюці – до 10 діб. Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хвилини.
Зараження відбувається повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чхав хворий), повітряно-пиловим (через вдихання зараженого пилу), а також аліментарним шляхом – через їжу, посуд, побутові речі.
Найчастіше заражаються туберкульозом від хворих на туберкульоз легень, які кашляють і спльовують харкотиння, тобто від рідних, сусідів, колег. Кожний хворий, якого не вилікували від туберкульозу, може заразити 15-20 і більше людей.
Найбільш вразливими до ураження є діти та підлітки зі слабким імунітетом (хворі на ГРВЗ, бронхіти, пневмонії), з низькою вагою тіла та діти, із соціально-незахищених родин (сімейних туберкульозних вогнищ та незадовільних матеріальних умов).
Більшість людей інфікується збудником туберкульозу до 30 років.
Фактори, які сприяють виникненню туберкульозу: часті застуди, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-ти палої кишки, алкоголізм, паління, наркоманія, ВІЛ-статус.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні