
“Мені головне, щоб вони щось зробили з тими собаками, бо, у мене маленька дитина. І, якби я з нею йшла…” – говорить 24-річна Анастасія Сіленок, оператор комп’ютерного набору у ревматологічному відділенні обласної лікарні, мама 2,5-річної дівчинки. Їі сьогодні зранку покусали 4 алабаї зі незаконного “розплідника” на вулиці Хрещатик біля Дитячого парку – на дорозі, якою вона досі 5 років ходила до університету. Дівчині довелось робити термінову операцію. Анастасія стала вже другою жертвою небезпечних собак і нині мусить пройти тривале лікування. Собаки також двічі ставили під загрозу життя і здоров’я маленьких відвідувачів Дитячого парку, розповідають місцеві охоронці.
– Я йшла на роботу по Хрещатику з боку Дитячого парку близько 6:40. Частіше за все, я біля кінотеатру “Салют” повертаю у бік Шевченка, проте сьогодні чи по телефону забалакалась, чи що… – пригадує Анастасія Сіленок. – Пройшла вже до паркану, коли, як мені здалось, відкрилась хвіртка, і звідти вилетіло 4 собаки. Немаленькі (сумно жартує, – прим. авт.). Я стала під парканом, бо подумала, що назад сенсу йти немає, окрім того, я їх спровокую. Ну… дві собачки пробігли, а третя – зупинилась на мені (гірко всміхається, – прим. авт.). І потім повернулися ті дві, які побігли вперед, і ще одна – яка бігла за ними. Повалили мене на землю і почали кусать. Я почала кричати. Через якийсь час вискочив, певне, господар собак, хоча я точно не знаю, чи це дійсно їх господар. Він почав відпихати собак від мене. Але ж – він один, а їх – чотири. Потім прийшов ще один чоловік і теж почав забирати собак. Щойно забирає двох собак, як ще дві кидаються на мене, забирають цих, перші дві кидаються… Не знаю, скільки це тривало. Мені здавалось, що дуже довго. Щоправда, перший чоловік, який вискочив на мій крик, закрив мене собою,щоб собаки не кусали за голову. Потім, як вже розповів охоронець парку, вийшла жінка і забрала двох собак, і ще двох забрав чоловік, що вийшов другим. Той, що прикривав мене від собак, допоміг мені встати, і (глибоко зітхає, – прим. авт.) і сказав: “Бегі, дєвочка”. Я охоронця попросила, щоб він відкрив мені ворота парку, зайшла, сіла на лавочку. У охоронця нібито спершу не виходило викликати “швидку”, тому я сама зателефонувала, але мені сказали, що виклик за цією адресою прийнятий. Охоронець також викликав міліцію.
Відео з камер спостереження будинку по вул. Хрещатик, 160/1

– Охоронець, який був на чергуванні переді мною, Володимир Дмитрієв, обходив територію, коли почув з боку Хрещатика гарчання собак. Спершу він подумав, що собаки просто гризуться між собою. Відкрив хвіртку і побачив, що на землі лежала дівчина, довкола неї – чотири собаки. На дівчину зверху впав чоловік і прикривав її курткою від собак, – розповідає охоронець Дитячого парку Володимир Бородулін, показуючи місце події – собаки повалили дівчину на газон. – Господарі намагалися собак відтягнути, проте собаки виривалися і продовжували кусати її за ноги.
На асфальті поруч із місцем нападу – сліди висохлої калюжі.
– Це – сліди води, а не крові. Собак поливали водою, намагаючись їх трохи заспокоїти, пояснює охоронець.
Володимир Бородулін далі веде показати металеву загорожу, яку сьогодні приварили до низького кам’яного паркану заднього двору будинку, де міститься нелегальний “розплідник” алабаїв. У “Дирекції парків” сподіваються, що це унеможливить несподівані появи небезпечних тварин у парку.

– У мене на чергуванні був випадок – собака перескочила паркан, а у парку – повно дітей. Довелось швидко евакуйовувати дітей та батьків, – пригадує Бородулін. – Собака повернувся додому так само, як і з’явився – перестрибнув через паркан, бо покликав господар. У Володимира Дмитрієва такий же випадок був – перекривали усі входи і виходи з парку, виводили дітей і батьків. І теж намагалися нейтралізувати собаку. Але собака на нас взагалі не реагував. Доки не покликав господар. Коли намагалися вигнати з парку, собака пробував на нас кидатися.

– Потерпілу привезли до нас о 7:30 ранку, о 6:45 її забрала швидка із перехрестя Хрещатик-Кірова, – говорить завідувач травмпунктом Третьої міської лікарні, лікар ортопед-травматолог Віталій Григор’єв. – Вона поступила на сидячій каталці, брюки були розірвані, але накладена пов’язка. Проте, коли ми почали обробляти рани і для цього розрізали одяг, то побачили, що справи серйозні. У неї – множинні укушено-рвані рани обох нижніх кінцівок – стегон та гомілок, деякі – з відслойкою шкіри. На щастя, немає вирваних м’язів, розірваних сухожиль. На руках – ранки поверхневі, одяг не прокушений. Укуси собак небезпечні тим, що вони не просто прокусують шкіру, проте здавлюють і травмують внутрішні тканини. Окрім того, ці рани інфіковані собачою слиною і через це існує сильний ризик нагноєння. Тому ми одразу її прооперували під спинальною анестезією – промили рани, прибрали частину травмованих тканин, зокрема, підшкірний жир, який через травмування може в подальшому давати нагноєння. На жаль, такі рани не можна зашивати косметичними швами, хоча ми прекрасно розуміємо, що дівчині усього 24 роки і їй хочеться повернутися до нормального життя. Прямо у операційній вона почала отримувати антибіотики і буде продовжувати їх отримувати. Зараз стан Анастасії медики оцінюють як стабільний, вона нормально спілкується, намагається посміхатися і жартувати, проте лікарі попереджують, що це – тільки початок, і дівчину очікує тривалий процес лікування і реабілітації. Після повного заживлення ран можливо буде зробити пластичну операцію із видалення грубих рубців.
Завтра Анастасію мають на її прохання перевести до обласної лікарні. Допомогти Анастасії можна, перерахувавши кошти на її картку: 4149 4978 2287 5995, ПриватБанк, Анастасія Ігорівна Сіленок.
– Найбільш кричущий факт, що власники собак її кинули напризволяще, до парку вона добиралась сама. І після того, як її прооперували, ніхто з них тут не з’являвся і не цікавився її станом. Якщо люди здатні покинути покусану їхніми ж собаками дівчину на вулиці, на що вони можуть бути здатні ще? – обурюється завідувач травмпунктом.
Однак, Анастасії після пережитого нападу собак може знадобитися не тільки медична, але й психологічна реабілітація.
– Говорити про необхідність психологічної реабілітації для цієї жінки можна лише спостерігаючи динаміку її стану. Те, що вона зараз себе добре відчуває, за її словами, ще нічого не означає. Тобто, може бути актуалізований післястресовий синдром або післястресовий травматичний розлад, – говорить психолог, депута Черкаської міської ради Інна Лук’янець. – Мова йде про те, що коли відбулася сильна стресова ситуація, у людини “включилися” захисні механізми, які допомагають справитися з кризовою подією, допомагають вижити. Але, через деякий час, у людини може почати проявлятися післястресовий синдром, тобто усвідомлення тієї ситуації, що була. Він характеризується пригніченим настроєм, нав’язливими думками, тривогою, страхами, намаганнями уникати тих об’єктів, що викликали стрес, фобіями. Часто людина не може справитися з цим станом самостійно і потребує допомоги фахівця. Але, може бути й така ситуація, що жінка ще молода, міцна нервова ситема, сильний тип темпераменту (наприклад, сангвінік), людина позитивна і сильна. Тому, цей стрес вона зможе пережити самостійно, без допомоги психолога. Але, однозначно необхідно спостерігати за її станом і, навіть, їй самій треба прислухатися до своїх відчуттів. А от як депутат, я би додала, що однозначно алабаїв необхідно вилучити і віддати до притулку згідно з законом. А ще така проблема виникає тому, що у нас дуже низькі штрафи за такі та інші порушення. Треба орієнтуватися на європейські країни, де високі штрафи і покарання навіть за адміністративні порушення, тому там рівень відповідальності людей вищий.
Закон не передбачає можливості усипити середньоазійських вівчарок – алабаїв, які сьогодні зранку покусали 24-річну черкащанку біля Дитячого парку. Собак мають вилучити і передати до притулку, повідомив начальник управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області Владислав Пустовар.
За його словами, працівники міліції ще 1 квітня склали адміністративний протокол по ч.1 ст. 154 Кодексу про адміністративні правопорушення через порушення правил утримання собак та котів, який передбачає штраф до 3 неоподатковуваних мінімумів, тобто 54 гривні. Сьогодні ж міліція склала адміністративний протокол по ч. 2 цієї ж 154 статті, що передбачає також вилучення тварин.
– У законі не зазначено, що тварин можна усипити, – говорить очільник міліції області. – Собак мають передати до притулку.
За словами завідувача сектором зв’язків із громадськістю УМВС в області Дмитра Грищенка, кримінальну справу за фактом нападу собак на дівчину можна буде відкрити тільки у тому випадку, якщо буде встановлено, що собак натравили. Проте відеозапис цього не фіксує.
Потерпіла для відшкодування вартості лікування, моральних та матеріальних збитків може звернутися до суду.
Стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення Порушення правил тримання собак і котів ч. 1 Тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях – тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ч. 2 Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб – від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Будьте чемні