
Президент обласного благодійного фонду “Наддніпрянський фонд” Анна Харченко написала у Facebook звернення до міського голови Сергія Одарича з приводу ситуації із ремонтом ліфта, яка склалась у її будинку, і яка, не виключено, може повторитися для мешканців інших багатоповерхівок. Аня пересувається на візку, а тому має критичну потребу у тому, щоб ліфт працював. Без ліфта дівчина не зможе закінчити курс лікування та ходити на роботу.
“Вчора (4 квітня, – ред.) відбулись збори мешканців мого будинку по вул. Ватутіна 175/2 (1-й під’їзд) з приводу відключення ліфта для ремонту. Почну з того, що оголошення про збори 04 квітня 2013 року о 18.00 вивісили 04 квітня 2013 року в обід. То ж ті, що працюють, про збори не знали взагалі, і людей зібралось дуже мало. Представниця Придніпровської СУБ почала розповідь про те, що цього року наш ліфт потребує капітального ремонту і жильці мають дофінансувати 65% вартості. Для того, щоб визначити кількість робіт та їх вартість, представниця повідомила, що «17 квітня поточного року ліфт буде вимкнено, а незалежний експерт буде проводити обстеження протягом тижня».
Що мене дуже здивувало, одразу після цього пішла мова про те, що вже визначено суму, яка необхідна на ремонт. На моє запитання: «А як же «незалежний експерт», який і має оцінити стан ліфта та визначити суму?» – адже саме це випливало із усього сказаного вище – жодної конкретної відповіді не прозвучало. Після чого представниця СУБу почала говорити про те, що «ми не зрозуміли» і «обстеження вже проведено, а ми і не помітили». Цікаво, як це я, пересуваючись в інвалідному візку, могла не помітити відключений протягом тижня ліфт, який обстежував той самий експерт?
Звідси питання№1: чи існує незалежний експерт, хто він і де результати обстеження і відповідний кошторис ремонту?
Буду вдячна, якщо «Черкасиліфт» або СУБ нададуть таку інформацію – коли вже платити за ремонт, було би добре знати, хто той експерт і мати можливість обирати. Вважаю, що мешканці мають право знати точно і достеменно, кому і за що сплачують гроші.
Далі мова пішла про суму: за словами представників СУБ і «Черкасиліфт» була заявлена сума для капітального ремонту 29 676 грн. З них 10 386 грн сплачує міськрада, а 19 289 – мешканці нашого під’їзду. Крім того, навіть якщо хоча б одна квартира із 36 (крім першого поверху) не сплатить (одна з квартир другого поверху вже категорично відмовилась), то «Черкасиліфт», як дуже принципова організація, не прийме платіж, а міськрада перерозподілить 35% коштів, якими має дофінансувати ремонт, на інші потреби.
І тут у мене є наступне запитання: я прочитала, що 247 ліфтів міста Черкаси потребують капремонту (чий ліфт наступний?) і коштів у міському бюджеті є 5,7 млн гривень. Я так розумію, що наш ліфт входить в ці 247 ліфтів. Таким чином виходить, що на ремонт 1 ліфта у бюджеті міста є 23 076 грн. При такому стані речей було би збирати із під’їзду 6 600 грн (29 676 грн.- 23 076 грн = 6 600 грн), що вже значно легше і зустріло би менший опір.
Отже, якщо в бюджеті закладено на ремонт 1 ліфта 23 076 гривень, а ремонт саме нашого ліфта становить 29 676 грн, то звідки взялась сума 19 289 грн, яку вимагають від мешканців під’їзду?
Це друге запитання, на яке для мене конче важливо почути відповідь.
Тепер про суми, які мають сплатити жильці: в середньому із трикімнатної квартири необхідно буде сплатити більше 700 грн, із 2-кімнатної – 500 грн, із 1-кімнатної – 300 грн.
Із риторичних питань: хто вигадав сплачувати суму не з розрахунку на жильця, а виходячи з площі (за такою логікою перші поверхи теж мали б сплатити)? І де візьмуть пенсіонери – яких живе у нас чимало – такі суми до 17 квітня? Пропозицію про розстрочку платежу «Черкасиліфт», знову ж таки, як дуже принципова організація, не прийняв.
Не зважаючи на те, що представники Придніпровського СУБ та «Черкасиліфт» намагались усіляко зробити вигляд, що відбуваються переговори, по суті вони доводили до відома жильців, що у останніх нема вибору: або до 17 квітня сплата коштів, або ліфт вимкнуть і запустять лише тоді, коли ці кошти зберуть у повному обсязі. Крім того, оскільки сама процедура визначення кількості коштів для ремонту є непрозорою для жильців, а фактична подача інформації є ультимативною, то ситуація сприймається як легалізоване здирництво.
Наостанок представниця СУБу пообіцяла практично диво. Якщо до 17 квітня всі скинуться, ліфт так і не зупинять! Одразу візьмуться до ремонту і взагалі його не потрібно буде відключати (ну, хіба що на 1-2 дні). Не буду наголошувати на тому, що пенсіонерам навряд чи вистачить 11 днів, щоб звикнути до думки про сплату третини, а то й половини своєї пенсії на ремонт ліфта. А ще попереду обрання старшого під’їзду, реєстрація цієї інформації у міськвиконкомі, умовляння і безкінечні пояснення жильцям «чому саме ми маємо платити» та збір коштів – це вже якщо пощастить. А тим часом ліфт стоятиме.
До речі, согодні моя сусідка перестріла майстра, який здійснював поточний ремонт нашого ліфта і він сказав, що даний ліфт знаходиться у цілком робочому стані.
Проте очевидно, що із 17 квітня 2013 ліфт у моєму під’їзді буде відключено на невизначений термін, що на пряму вплине не лише на якість мого життя, а і на безпеку. Адже абсолютно не зрозуміло, що робити, якщо мені буде необхідна швидка допомога, або ж у разі пожежі. Шостий поверх і швидке пересування в інвалідному візку між поверхами без ліфта не можливе в принципі.
У зв’язку з цим прошу Вас забезпечити мені щоденний супровід соціальних працівників у кількості 2 особи (чоловічої статі – адже носити візок і мене в ньому жінки не зможуть), які будуть допомагати долати сходи та спускатись із 6го поверху, а також повертатись додому стільки разів, скільки це буде необхідно, на весь період доки ліфт не почне знову працювати.
Наразі я знаходжусь на амбулаторному лікуванні яке не можна переривати, і яке триватиме до початку травня, а з травня я виходжу на роботу і знову ж таки потребуватиму щоденного активного пересування. То ж без щоденної допомоги мій фізичний, моральний та матеріальний стан почнуть бажати кращого.
З нетерпінням чекаю на відповідь разом з усією громадою.”
*пост на особистій сторінці у Facebook
Сплачувати за капітальний ремонт ліфта, за площу квартири – це дивно і не зовсім розумно, адже ліфт перевозить людей, а не квадратні метри. Наприклад, в нашому будинку оплату брали за людей, які проживають фактично в квартирі (а не прописані). Ліфт возить людей, от же за людей і треба платити. А за дітей платили, яким виповнилося 6 років. Перші поверхи не беруть участь у сплаті. Тоді буде справедливо.